Tarım Kredi Birlik'ten açıklama: Peynir vurgunu rastgele 2 tenekenin açılmasıyla fark edildi!

Tarım Kredi Marketler’de yaşanan peynir vurgunu ile ilgili olarak marketlerin bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik AŞ tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada rastgele iki adet tenekenin açılması sonucu uygunsuz üretimin yapıldığının anlaşıldığı kaydedildi.

Tarım Kredi Birlik'ten açıklama: Peynir vurgunu rastgele 2 tenekenin açılmasıyla fark edildi!
banner282

Açıklamada Millî Gazete’nin manşetten yayınladığı haberde gündeme gelen iddialar doğrulanırken, “Soğuk hava deposunda olgunlaşması için bekletilen ürünlerde, 17 Ağustos 2021 tarihinde kontrol amacıyla rastgele iki adet tenekenin açılması sonucu uygunsuz üretim yapıldığı anlaşılmış ve yerinde yapılan tespitlerde peynirlerin içerisinde lor ve tuz bulunduğu tarafımızca tespit edilmiştir” denildi.

Yapılan açıklamada dikkat çeken satırbaşları şöyle:

"Şirketimiz çiftçiden aldığı ürünleri işlemek ve marketlerde halkın arzına sunabilmek için fiili olarak üretme imkânının olmadığı durumlarda fason üretim yaptırmaktadır. Madran Gurme Süt ve Süt Ürünleri Gıda Ambalaj San. ve Tic. AŞ ile bu kapsamda çalışma yapılmıştır.

TUZ SKANDALI RASTGELE İKİ TENEKENİN AÇILMASI İLE FARK EDİLDİ! 

Şirketimiz ile Madran Gurme Süt ve Süt Ürünleri Gıda Ambalaj San. ve Tic. AŞ arasında akdedilen tam ve yarım yağlı beyaz peynir üretimini kapsayan fason üretim paketleme ve mamul alım sözleşmesine istinaden üretilen ve soğuk hava deposunda olgunlaşması için bekletilen ürünlerde, 17 Ağustos 2021 tarihinde kontrol amacıyla rastgele iki adet tenekenin açılması sonucu uygunsuz üretim yapıldığı anlaşılmış ve yerinde yapılan tespitlerde peynirlerin içerisinde lor ve tuz bulunduğu tarafımızca tespit edilmiştir.

SÖZLEŞME ŞARTLARINA AYKIRI ÜRETİM RAPOR EDİLDİ

Şirketimiz iç denetim direktörlüğü tarafından yapılan ilk tespitlere göre henüz piyasaya arz edilmemiş olan toplamda beş parti ürünün yukarıda belirtildiği şekilde sözleşme şartlarına uygun üretilmediği rapor edilmiştir. Bu tespitlerle birlikte iç denetim direktörlüğü; sözleşme şartlarına aykırı üretimin sorumlularıyla ilgili gerekli inceleme çalışmalarını başlatmıştır.

23 AĞUSTOS’TA ADLİ MAKAMLARA KEŞİF YAPTIRILDI

Konuyla ilgili olarak, hukuk birimimiz tarafından 23 Ağustos 2021 tarihinde delil tespiti yapılması için dava süreci başlatılmış ve adli makamlarca keşif yapılmıştır. Keşif sonucunda, tenekelerin içerisinde üst kısımda lor ismi verilen peynir türünün bulunduğu, tenekelerin alt kısmında ise tamamen tuz olduğu gözlemlenmiş ve bilirkişi tarafından resimlenmiştir. Bilirkişinin ayrıntılı raporu beklenmektedir. Haricen ticari dava süreci de başlatılmıştır.

ŞİRKETE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTAN DOLAYI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Daha sonra ilk keşif zaptına ve denetçilerimiz tarafından tanzim edilen tespit tutanağına istinaden üretici firmanın yetkilileri ve sözleşmenin tarafları hakkında cumhuriyet başsavcılığına “nitelikli dolandırıcılık” suçundan suç duyurusunda bulunulmuştur.

TÜM HUKUKİ YOLLARA BAŞVURULDU

Yukarıda belirtilen söz konusu zararın tazmini amacıyla hukuk birimimiz tarafından teminatların paraya çevrilmesi dahil gerekli olan tüm hukuki yollara başvurulmuş olup tüm hukuki süreçler titizlikle yürütülmektedir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 14:13
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Peynirci
Peynirci - 9 ay Önce

Hala çırpınıyosun sen, bt direktörün ve iç denetim direktörün yeterlik sınavında naaptınız? Ddk Şirket gmy si y.a. ve teftiş başkanına sorsun yeterlilik sınavında soru çalındı mı calınmadı mı?

Bengi
Bengi @Peynirci - 9 ay Önce

ya bırakın neler neler çalıyorlar adamcağızlar felekten bir gece çalmış çok görmeyin

Cebeli sivas
Cebeli sivas @Peynirci - 9 ay Önce

Bunların yatacak yeri yok bunların atadığı müfettiş bozması bölge müdürleri bitirdiler tkkyi

Saatci
Saatci @Peynirci - 9 ay Önce

Saatçimi klubcümü belli değil, teftişten de anlamaz başka iştende, sivas başka izmir başka..

Saatci
Saatci @Peynirci - 9 ay Önce

Ddk herşeyi sorsun sivas bölge müf lojmanında sazlı sözlü eğlenceyi yaşananları

Saadettin İnan Bey e
Saadettin İnan Bey e - 9 ay Önce

FP ve DA gündemde , diğer 4 GNMYRD niye gündemde değil. CV ve referansları bakılsın . Şu ana kadar kuruma katma değerleri nedir.

Direnmeyin boş
Direnmeyin boş - 9 ay Önce

Direnmeyin inşAllah hepiniz Başta Sn. F.P VE H.F.K. ve diğerleri

bayramalinin ciftligi
bayramalinin ciftligi - 9 ay Önce

Asil vurgun nerde biliyormusunuz.market ve depolarda.su anda tum marketler zarar.bayramali masal anlatiyor.enflasyonun dusuk cikmasinin sebebi kendi marketleriymis.gulermisin aglarmisin.Vali belediye baskani ile actigin marketler sinek avliyor.cope atilan tavuk,karpuz,yas sebze meyvenin yogurdun peynirin haddi hesabi yok.bir gun bir hesap soran elbet cikar

İZMİR-DENİZLİ
İZMİR-DENİZLİ - 9 ay Önce

Denizli deki yolsuzlukla ilgili Tkk dan atılan personeller ötmeye başlayacağını söylemeye başlayınca İzmir’in emekli edilen bölge müdürü personellere siz itiraz edin gen Müd Yrd D.A. Sizi kurtaracak diyerek susturmaya ve zaman kazanmaya çalışıyormuş duyumları var doğru olup olmadığı hep beraber göreceğiz. ( gen Müd. Yrd DA ve emekli böl Müd MA yatacak yeriniz bir çok personelin ekmeği ile oynadınız )

Algı operasyonu
Algı operasyonu @İZMİR-DENİZLİ - 9 ay Önce

Her tarımkredi haberinin altına yemdeki yolsuzluğu yazarak işakti fes edilen personellerden bahsetmeseniz olmaz tamda karar aşamasında bunları yazan kurum personelleri düşman kurumun içinde suçu olmayan kişilerede kesildi fatura bunun hesabını Allah soracak bunun suçlusu yazdığınız gibi ne F.P nede D.A değildir onları yanıltan soruşturmayı yapan taraflı müfettişlerdir istediklerini akladılar pakladılar sapla samanı ayırmasını bilemediler tabiki suçu olan cezasını çekecek ama suçu olmayanın vebalini ne o raporu tutan nede onun altına imza atanlar Allah katında yaşattıklarını yaşamadan can veremicekler.

Oh ne güzel hayat
Oh ne güzel hayat @İZMİR-DENİZLİ - 9 ay Önce

Denizlide ki yolsuzluğu yapan üstünü örten D.A, F.P, HFK, M.A ekibi, yaptıklarınızın bedellerini personele ödettiniz, yanınıza kalır mı sandınız ? Yatacak yeriniz yok sizin. ... kimlere teftiş sürecinde ne sözler verdi ? Son dakika golünü sen attın !

bayramaliii
bayramaliii - 9 ay Önce

bayramalinin marketlerinde cooe atilan milyonlarca urunun imhanin hesabini doracak bir babayigit araniyor.ama bayramalinin gm yaptigi ic denetim tsrafindan degil.holding denetlesin.depo ve marketlerde bayramalinin uzerini orttugu(,depo mudurlerini degistirerek bizim toptan ve sok mstketten kendi adamlari) depo sayim aciklarini

Talha
Talha @bayramaliii - 9 ay Önce

Çorum şeker fabrikası ve otel kıyağı ile görevden alınan holdingin başına g.mudur olan sahismi denetleyecek....

Agah var
Agah var - 9 ay Önce

Tuz dolu tenekeleri kim ve nasıl teslim almış ona bakmak lazım

Kemal
Kemal @Agah var - 9 ay Önce

Sadece teslim alan değil ilgili firma ile sözleşmeye imza atan yönetim kurulu üretimden sorumlu g.m.y.fason üretim müdürü süt kategori müdürü hepsini araştırmak lazım...

RASTGELE
RASTGELE - 9 ay Önce

RASTGELE ADAMLARI
RASTGELE ATARSANIZ
RASTGELE KADROYLA
RASTGELE İŞLER YAPARSINIZ


banner151