Tarım İl Müdüründen balık tüketimi çağrısı! Avrupa'ya biz satıyoruz ama tüketmiyoruz!

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Türkiye'de balık tüketiminin azlığına dikkat çekerek, "Avrupa'da tüketilen balığın neredeyse hepsini biz üretiyoruz ama yılda sadece 6,5 kg balık tüketiyoruz" dedi. 

Tarım İl Müdüründen balık tüketimi çağrısı! Avrupa'ya biz satıyoruz ama tüketmiyoruz!
banner200

İzmir’in Narlıdere İlçesinde, balık tüketme alışkanlığının artırılması ve tüketicilerde farkındalık oluşturulması amacıyla “Balık Sağlıktır” temalı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte bir konuşma yapan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, haftada en az 2 öğün balık tüketilmesi gerektiğini belirterek, "Avrupa'da tüketilen balığın neredeyse hepsini biz üretiyoruz ama yılda sadece 6,5 kg balık tüketiyoruz" dedi. 

Özen konuşmasında şunları kaydetti: “İzmir 629 km sahil şeridi, 7000’e yakın balıkçı teknesi, 28 balıkçı barınağı ile yıllık 100 bin tona yakın su ürünleri potansiyeli olan bir şehir. Aslında İzmir’in tarımın tüm alanlarında var olan büyük üretim potansiyeli su ürünlerinde de mevcut. Bu potansiyel kendiliğinden olmuyor, demek ki İzmirli balıkçılarımız suyun altındaki bu değerin farkındalar. 1 Eylül itibariyle av sezonunu açtık ve hep şunu söyledik: Suyun altında tıpkı topraklarımız gibi bereketli bir dünya var. Ama korunması gereken bir dünya. Bu suyun altındaki dünyayı, varlığımızı koruyacak olan da balıkçılarımız. Bizler denetimler yapıyoruz ama bu dünyaya asıl sahip çıkacak olan balıkçılarımızdır. Ve onlar olduğu sürece biz İzmir’de bu sene 100 bin ton olan üretimimizi her sene artırarak devam ettiririz. Böylece de sürdürülebilir su ürünlerini yakalamış oluruz” dedi.

HAFTADA İKİ ÖĞÜN BALIK TÜKETMELİYİZ! 

Haftada en az 2 öğün balık tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Özen “Avrupa’da tüketilen balığın neredeyse 10’da 8’i Türkiye’den ihraç edilen balıktır. Tüketim miktarlarına baktığımız da ise Maldivlerde kişi başı yıllık tüketim 136 kg, Japonya’da 80 kg’dır. Dünya ortalaması ise 22 yıllık kg. Bu rakam Avrupa ülkelerinde 25 kg. Ülkemize baktığımızda rakamlar ne yazık ki çok düşük. Avrupa’da tüketilen balığın neredeyse hepsini biz üretiyoruz ama yılda sadece 6 buçuk kg balık tüketiyoruz. Böyle faydalı bir besini sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Bu etkinliği de hem çocuklarımızı hem de vatandaşlarımızı balık tüketiminin faydalarına vurgu yapmak ve özendirmek anlamında önemli buluyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Narlıdere Kaymakamı Suat Dervişoğlu, İl Müdürü Mustafa Özen ve Narlıdere Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erkan Zeytin kendi elleriyle hazırladıkları balıkları tüm katılımcılara ikram etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Laf olsun torba dolsun...
Laf olsun torba dolsun... - 2 hafta Önce

"Ekmek Bulamazsanız Pasta Yiyin" demiş İl Müdürü. Balık fiyatlarından haberin var mı Müdür? Laf olsun torba dolsun, ekranlarda, sosyal medyada olayım da yapılan işin önemi yok mantığı devam ediyor.

vatandaş
vatandaş @Laf olsun torba dolsun... - 2 hafta Önce

nerede yaşıyor acaba vatan daştan bihaber,gerci dünyadaki tüm ülkelerinde haberi oluyorda her şeyden,la uzaylılar admı kacırıp yerine gecmiş olmasın,,,

Zeynel
Zeynel - 2 hafta Önce

Balık tüketmek istesek, sanki balık üreticilerimiz avrupaya ihraç etmekten vazgeçip Türkiye pazarına yönelecekte avrupaya mecburen satmak zarunda kalıyorlar gibi bir algı yaratılmış haberde. Ama, mevcut döviz kurundan dolayı ihraç yapmak balık piyasasında olan şirketler için iç piyasaya satmaya göre daha karlı durumdadır. Ancak, avrupaya satamaz ellerinde patlarsa reklam yaparak halka satmaya çalışırlar.

ali
ali - 2 hafta Önce

hamsinin bile kilosu 25 tl nin altına düşmüyor. temizleyince 3 te biri yada yarısı çöp. yani temiz kg 35-45 tl olur. en ucuzu bu . tavuk bunun yanında bedava. nasıl yesin insanlar. benim anlamadığım deniz balığının yem bakım vs maliyeti yok , denizden avla sat, balığın tavuk ve sığır etinden daha ucuz olması gerekmez mi?

banner251