Tarım Bakanlığında domuz eti krizi!

Domuz etinde yeni bir skandal! Tarım ve Orman Bakanlığının ürünlerinde domuz eti kullandığı için teşhir ettiği firmayı Tarım İl Müdürlüğünün akladığı ortaya çıktı. Aklanan firma da Bakanlığı mahkemeye verdi. Bakanlıkta İl Müdürlü hakkında soruşturma başlattı.

Tarım Bakanlığında domuz eti krizi!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığında domuz eti krizi! Bakanlığın ürünlerinde domuz eti tespit edildiği için ifşa ettiği firmayı Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün akladığı ortaya çıktı. Firmada Tarım İl Müdürlüğünün yazısını gerekçe göstererek, Tarım ve Orman Bakanlığını mahkemeye verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı da firmaya verilen yazıdan dolayı Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı. 

Tarım ve Orman Bakanlığında, ürünlerinde domuz eti tespit edilen ünlü GURME firmasıyla ilgili olarak büyük bir skandal ortaya çıktı. Bakanlığın gıdada yapılan sahtekarlıklarla ilgili geçtiğimiz hafta yayınladığı taklit ve tağşiş listesinde, ürünlerinde at, eşek ve domuz eti kullanan firmalar gündeme bomba gibi düşmüştü.

DOMUZ ETİNDEN TAVİZ VERMEDİ İKİ LİSTEDE TEŞHİR OLDU

Ürünlerinde domuz eti tespit edilen firmalar arasında ünlü GURME et firmasının iki ay arayla yayınlanan listede arka arkaya yer alması denetimlere yönelik yaptırımların sorgulanmasına neden olurken, gıda sahtekarlığının hangi boyutlara geldiğini de gözler önüne serdi. Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde iki ürününde domuz eti tespit edilen GURME firmasının son yayınlanan listede ise bir ürününde domuz eti tespit edildi. 

BAKANLIK TEŞHİR ETTİ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ FİRMAYI AKLADI!

Firmalara yönelik bu tartışmalar devam ederken, konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığında da büyük bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı taklit ve tağşiş listesinde ürünlerinde domuz eti tespit edilen GURME firmasının, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından aklandığı ortaya çıktı. 

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN FİRMAYA SKANDAL CEVAP

İl Müdürlüğünün 19 Temmuz 2019 tarihli GURME firmasına cevaben yazdığı skandal bir yazı ortaya çıkarken, “Yaptığınız detaylı iç kontrol ve çalışmalarınız doğrultusunda görüldüğü üzere bahsedilen soruna tağşiş değil kontaminasyon olduğu kanaatine varılmıştır. İşletmenizde bahse konu olaydan sonra alınan numunelerde domuz geni yönünden herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır” denildi.

TAHŞİŞ DEĞİL KONTAMİNASYON!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde GURME firmasının ürünlerinde domuz eti tespit edilirken, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün tahşiş değil bir kontaminasyon şeklinde cevap vermesi, yapılan gıda denetimlerini de tartışmalı hale getirdi. Kontaminasyon, temiz olan bir ortama herhangi bir yolla kir ve/veya mikroorganizmaların bulaşması/bulaştırılması anlamına gelirken, İl Müdürlüğünün cevabi yazısına göre GURME firmasının ürünlerinde domuz eti bulunmadığı ancak domuz bulaşığı olduğu yönünde bir anlam çıkıyor.  

FİRMA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YAZISINI GEREKÇE GÖSTEREREK BAKANLIĞI MAHKEMEYE VERDİ 

Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün, Bakanlıktan görüş almadan ürünlerinde domuz eti bulunmadığı yönünde GURME firmasını aklayan bir yazı vermesi dikkat çekerken, GURME firması da geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan listede kendilerinin haksız yere teşhir edildiği gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığını mahkemeye verdi. 

BAKANLIKTA FİRMAYI AKLAYAN TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI 

Ekim ayından sonra geçtiğimiz gün yayınlanan listede GURME firmasının yine taklit ve tağşiş listesinde ürünlerinde domuz eti tespit edilen firmalar arasında yer alması gıdada uygulanan sahtekarlığın hangi boyutlara geldiğini gözler önüne sererken, firmanın da Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden aldığı yazıyı gerekçe göstererek Bakanlığı mahkemeye vermesi dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı da Bakanlığa bilgi verilmeden söz konusu firmayı aklayan yazısından dolayı söz konusu Tarım İl Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 14:42
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
alpay yanyuru
alpay yanyuru - 2 yıl Önce

sırf birkaç bin euro harcırah almak için ithalaatçı firmaların önünde takla atan güvercinler hayvancılığın gelişmesinde en büyük engel...

Gol
Gol @alpay yanyuru - 2 yıl Önce

Alpay vurdu ve topu doksana taktı.

vettek
vettek - 2 yıl Önce

bahçıvan aşçıya aşçı uşağa sonra hepsi bahçıvana... :D

HDM
HDM - 2 yıl Önce

Ne kadar yalayici varsa il müdürü yapıldı sonunda ne bekleniyor ki

Gıda dedektifi
Gıda dedektifi - 2 yıl Önce

İl müdürüne, yakinimdir gereğinin yapılmasını arz ederim. Kartviziti ulaşmış

Sedat
Sedat - 2 yıl Önce

Sonuç olarak var mı, yok mu.

Kerim Yılmaz
Kerim Yılmaz - 2 yıl Önce

Evrak tarihi 19 temmuz. Listenin ilk açıklanması ekim ayı olduğunun farkında değilsiniz sanırım. Üstelik sormuşta başlatıldı denmiş, o soruşturma çoktan sonuçlanmıştır. Siz sonucu paylaşın da görelim haberciliğinizi. Hem madem 2 listede de domuz eti tespit edildi, neden hala bu firma üretime devam ediyor?

Tarımdan Haber
Tarımdan Haber @Kerim Yılmaz - 2 yıl Önce

Tarım ve Orman Bakanlığının Ekim ve Ocak ayında yayınladığı ifşa listelerinde söz konusu firmanın ürünleriyle ilgili Parti / Seri No'su sırasıyla 26.02.2019, 27.04.2019 ve 09.05.2019'dur. Yani il müdürlüğünün firmaya verdiği cevabi yazıdan önceki dönemde yapılan denetimler ifşa edildi. Cevabi yazıdan sonraki dönemlerde yapılan denetimlerin sonuçları ifşa edilmedi.

Çayıroba
Çayıroba - 2 yıl Önce

Yazıyı şu anda kocaeli il müdürü olan ozaman müdür yard iken bu yazıyı hazırladığı ve şu an hala firmayı savunduğu doğrumu ????

Serdal
Serdal - 2 yıl Önce

Sonunda adalet yerini buldu koskoca bi firma yaparmı bi oyun oynandı oda bozuldu Allah’ın izniyle

veteriner hekim
veteriner hekim @Serdal - 2 yıl Önce

he hehee malaklar heee hee heee hee


banner151

banner251