Tarım Bakanlığı yeni tağşiş listesini yayınladı ürünlerinde at eti kullanan üç marka kendini ele verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait 4'üncü tağşiş listesini yayınladı. Gazlı içecekten, bala, çaydan zeytinyağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe tağşiş ortaya çıkarken, üç markanın da ürünlerinde at eti kullanıldığı tespit edildi.

Tarım Bakanlığı yeni tağşiş listesini yayınladı ürünlerinde at eti kullanan üç marka kendini ele verdi
banner200

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşişin affının olmayacağını vurgulayarak; "Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlığımızca büyük bir titizlikle yürütülmektedir" dedi.

Bakan Pakdemirli, "Bu bağlamda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunduk. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.551 firmaya ait 3.492 parti ürün kamuoyuna, tüketicilerin bilgisine açıklanmış oldu" diye sözlerine ekledi.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde tüketicilere de büyük sorumluluk düştüğünün altını çizen Bakan Pakdemirli, "Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır" dedi.

BAKANLIK TARAFINDAN AÇIKLANAN TAKLİT VE TAĞŞİŞ LİSTESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 13:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
G. Md Aranıyor
G. Md Aranıyor - 1 yıl Önce

İçlerinden şöyle beş altı tane bulabilirseniz, pişman oldum demeli tabi, Tarım Krediye iştirak genel müdürü ve g.m.yrd yapalım. Maaş dolgun+ssk+ Akbil değil ama makam aracı.

Tkk'ya uğrasınlar
Tkk'ya uğrasınlar - 1 yıl Önce

Ateş parçası, ilgilen hele bir. Öyle birkez suça bulaşan kesmez, ondan az olursa kabul etmeyiz bak! Kayınpedere, dayıya iş çıkartmayacaksa kapımıza uğramasın, poyraz uçursun onu.

Bunla
Bunla - 1 yıl Önce

Bunlara ceza yokmu

İşte Böyle
İşte Böyle - 1 yıl Önce

Bu Genel Müdürlükte Malum Genel Müdür gidince ifşa listesi şak diye yayınlanıyor artık. Darısı Akredite Helallik kurumuna

tk birlik@ kırklareli
tk birlik@ kırklareli - 1 yıl Önce

tk birlik markalı ayçiçek yağının kontrolü yapıldı mı. davalı tezcanlar firmasından fason alınan ( peşkeş) yağların kompozisyonuna bakıldı mı . yudumdan dönen aspir karışımı yağlar erginbay - mutlu ikilisinde eridi helal hale mi geldi bir araştırın bakalım .. yoksa poyraz oraya da mı el attı

banner151

banner251