Tarım Bakanlığı tohumculara ambargo mu uyguluyor?

Sağlıklı beslenme konusundaki kafa karışıklıklarını gidermek amacıyla oluşturulan Ulusal Beslenme Konseyi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın en önemli sektör kuruluşu olan ve gıda üretiminin en temel girdilerini sağlayan Türkiye Tohumcular Birliği'nin temsil edilmemesi ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. İddiayı gündeme getiren isim ise dikkat çekti.

Tarım Bakanlığı tohumculara ambargo mu uyguluyor?
banner200

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) eski Başkanı Hakkı Şafak Ses, sosyal medya hesabında Ulusal Beslenme Konseyi'nde TÜRKTOB'un temsil edilmemesiyle ilgili olarak ilginç bir iddiayı gündeme getirdi.

Ulusal Beslenme Konseyi'nde Lokantacılar Kebapçılar Derneği ile Ziraat Odasının temsil edilmesine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı'nın en önemli sektör kuruluşu, gıda üretiminin en temel girdilerini sağlayan TÜRKTOB'un dikkate alınmaması ve komisyona dahil edilmemesini büyük bir çelişki olarak değerlendiren TÜRKTOB eski Başkanı Hakkı Şafak Ses, “Bunun sebebi acaba Aralık ayında yapılan TÜRKTOB kongresinde CHP'nin gölgesinde bir yönetim kurulu oluştuğu algısı mı?" diye sordu.

Seçimlerden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talep edilmesine rağmen TÜRKTOB Yönetimine randevu vermediğine de dikkat çeken Hakkı Şafak Ses, “Eğer kurulan yeni Güvenli Gıda Konseyine TÜRKTOB'un alınmamasına, Bakanlığın TÜRKTOB'un yeni yönetimine koyduğu rezerv sebep oldu ise sektöre haksızlık yapılmış olur" dedi.

Hakkı Şafak Ses, şunları kaydetti: “TÜRKTOB'un 2 CHP'li bilinen yönetim kurulu üyesine karşılık 3 MHP'li bilinen ve 2'de bürokrat kökenli üyesi bulunmakta. En azından CHP'ye olan rezervden dolayı bu bilinen iki üyenin dışında kalan yönetim kurulu üyelerinden biri yeni kurulan 'Gıda Güvenlik Konseyinde' yer almalı ve TÜRKTOB kuruluş amaçları hedefinde bir faaliyette görev üstlenmeliydi"

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Biz memuruz köle değiliz
Biz memuruz köle değiliz - 3 yıl Önce

Benimki sadece tahmin. Türktob ne isterse Sayın Genel Müdür o doğrultuda karar verir. Sayın Genel Müdürü az çok tanıyan bakanlık memurları herşeyin farkında ama genel müdür iş bilenleri dinlermi orası bilinmez..

Tigem ve ilahiyar
Tigem ve ilahiyar - 3 yıl Önce

Tohum deyince akla tigem gelirdi fakat kurum aslından sanki uzaklaştı. Mimar kaymakam sosyolog ilahiyatçı polis açık öğretim mezunu insanlar üst yönetime geldi. Bu iş tohumluk dağıtım şube müdürünün tohumu bilmeyen tarımsal eğitim almamış bir personelle başladı. Tohum tescil laboratuvarı kuruldu buraya toprak ı nahçeci kültürteknik mühendisler atandı. Başına getirilen şb mdr ü ise işletme ve yembitkileri şb mdrlüğü konusunu bu sitede okumuştuk. Sanki say say bitmez bu olumsuzlukları. Bu yıl hasarı görece ocakta ekilen buğdayı. Bakanlık önce bu kurumu düzeltmeli

Hayırdır?
Hayırdır? - 3 yıl Önce

Turktob, tarımdan habere ne kadar reklam verdiyse veya ilişkileri neyse bilemiyorum ama kaç haber okuduysam Turktobu mağdur gösteriyor. Turktob yönetiminde öyle adamlar var ki Rockfeller vakfının yetiştirdiği ve tartışmalı kanunları cıkarttırıp Türk tarımını bitirmeyi herşeyi kendi yönetmeyi hedefleyen birisi... Ama yakında onunda ipliği pazara çıkar.

Tarımdan Haber
Tarımdan Haber - 3 yıl Önce

hayırdır! tohumculuğun yabancı firmalar peşkeş çeken bir numaralı sorumlusu TÜRKTOB'u savunmak sayın Tarımdan Habercilere mi kaldı? Bakanlığın ana lanlarıTİGEM, BÜGEM, TAGEM'i ele geçirdikleri yetmedi mi? Bu kadar ithalatın ve yabancı tohumun ilkeye girişini sağlayan kim hiç düşünmedinizmi?

- 3 yıl Önce

Tohumculuk daire başkanı ve genel müdür bu konuda ne düşünür merak ediyorum. Eminim sayın genel müdürümüz bu konuda herkesi aydınlatacaktır.

Bürokrasi ve Sendika
Bürokrasi ve Sendika - 3 yıl Önce

İnsanları aşağılamaktan, azarlamaktan, rezil etme sevdasından vazgeçebilirse personeli dinler.

- 3 yıl Önce

Bakanlığın ve kurumların içi boşaltıldı doğru ilagıyatçı polis açık öğretim mezunu Tarımı yönetirse ancak böyle fatiha okunur

Ezik
Ezik - 3 yıl Önce

Mhp'li Chp'li varmış, rezerve varmış, gıda güvenlik konseyine bir üye verimeliymiş. Direk seçimde yanlış ata oynadım, yönetim dışında kaldım, bu eziğe bir yardım deseydin, olmadı bakanlık önünde mendil aç, ayıp yahu, bu ne yüzsüzlük.


banner151

banner251