Tarım Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan firmaları neden 9 ay sonra açıkladı?

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ve tağşiş yapan firmaları aylar sonra bugün açıkladı. Ancak birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. 

Tarım Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan firmaları neden 9 ay sonra açıkladı?
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığının, ürünlerinde hile yaparak halkın sağlığı ile oynayan firmaların birçoğunun ürününü satarak işletmesini kapattıktan hatta birçoğunun da isim değiştirdikten sonra bu firmaları kamuoyu ile paylaştığı kaydedilirken, açıklamanın da Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünde yaşanan değişikliğin ardından gelmesi dikkat çekti. 

Açıklanan listede, et ürünleri başta olmak üzere süt ürünleri, bal, zeytinyağı gibi vatandaşın günlük tüketiminde kullandığı yüzlerce üründe sahtekarlık tespit edilirken, firmaların yaptığı bu sahtekarlıkların zamanında neden açıklanmadığı soru işaretlerine neden oldu. 

KAMUOYUNDAKİ TEPKİYE RAĞMEN BAKANLIK 9 AY NEDEN SESSİZ KALDI?

Tarım ve Orman Bakanlığı, ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmaları en son Mart 2018’de açıklarken, aradan geçen 20 ayda Bakanlık gıda denetimlerinin sonuçlarıyla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir bilgi paylaşımında bulunmadı. Bu duruma gıda dernekleri tepki gösterirken, muhalefet parti milletvekilleri de konuyu verdikleri soru önergeleriyle Meclis gündemine taşımıştı. 

Kamuoyunda oluşan tepkiye rağmen Bakanlığın, piyasada satılan ve üretilen ürünlerde yapılan hilelerle ilgili vatandaşı bilgilendirecek açıklamada bulunmaması dikkat çekmişti.  

DOMUZ ETİ NE ZAMAN SATILDI? KİMLER TÜKETTİ?

Bakanlığın bugün açıkladığı listede 618 firmanın bin 211 parti ürününde taklit ve tağşiş yaptığı belirtilirken, taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin tarihleri ise yine kamuoyuna açıklanmadı. Örneğin et ürünlerinde kullanıldığı tespit edilen at eti ve domuz etinin firmalar tarafından ne zaman kullanıldığı ve satıldığı bilinmiyor. Buradaki belirsizlik vatandaşın tepkisini çekerken, farklı soru işaretlerini de gündeme getirdi. 

BAZI FİRMALARI KORUMAK İÇİN Mİ GEÇ AÇIKLANDI?

Ürünlerinde hile yaparak, halkın sağlığını hiçe sayan firmaların anında deşifre edilmemesi kafaları karıştırdı. Bu durum, “Bazı güçlü firmalar bakanlıkta bürokratlar üzerine baskı mı kurdu?” sorularına neden oldu. 

Diğer yandan bugün açıklanan listede taklit ve tağşiş yapan firmaların birçoğunun ürünlerini çoktan satarak işletmesini kapattığı ya da isim değiştirdiği kaydediliyor.

ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ 

Ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmalara yönelik yapılan açıklamanın da zamanlaması dikkat çekti. Bakan Pakdemirli tarafından geçtiğimiz Nisan ayında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne getirilen Ardeşen eski Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, 5 ay gibi kısa bir süre sonra tekrar görevden alınmıştı. Bakan Pakdemirli’nin kendisinin atadığı bir genel müdürü 5 ay sonra görevden alması farklı yorumlara neden olmuştu. Uzun bir zamandır açıklanmayan taklit ve tağşiş yapan firmaların Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünde yaşanan bu değişimin ardından açıklanması anlamlı bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 00:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

KOSKOCAMAN VE NEREDEYSE BÜTÜN TÜRK HALKININ PAYDAŞI OLDUĞU BİR BAKANLIĞIN NE HALLERE DÜŞTÜĞÜNÜ İBRETLE İZLİYORUZ... ŞİMDİ DE ÇOK REZİL BİR TİYATRO SAHNESİNE ŞAHİT OLUYORUZ... LİYAKATTAN VE EHLİYETTEN ZERRE KADAR NASİBİNİ ALAMAMIŞ BİR GRUBUN BAŞROLLERİ PAYLAŞTIĞI, SÖZDE BAKANIN DA YÖNETMEN KOLTUĞUNDA OTURDUĞU BU SAHNENİN SONU ÇOK ACIKLI BİTECEK...

vatansever
vatansever - 2 yıl Önce

tarım bakanı ve sağlık bakanı derhal istifa etmeli, harakiri yapmalı, bütün mal varlığını hazineye bırakıp ülkeyi terketmeli.

Ihsan
Ihsan - 2 yıl Önce

tarım bakanlığı derhal helal gıdaya geçmeli

evet kesinlikle geçmeli
evet kesinlikle geçmeli @Ihsan - 2 yıl Önce

Bu yüzden eski gıda kontrol genel müdürü orayan gitti :)

anlamlı buldum
anlamlı buldum - 2 yıl Önce

Ucuz dana eti yerine inek eti satanlar ne zaman açıklandı, ne işlem yapıldı? Mesele Mümtaz Sinan meselesi değil

Hadi yıldız
Hadi yıldız - 2 yıl Önce

Bir şikayetim vardı, sonuç yok.
Minareyi çalan kılıfına uyduruyor.
Tarım Bakanlığı gıda denetimleri konusunda çok yetersiz. Ankara’daki 5 firma gerçekten kontrol altına alınsa baldaki sahteciliğin %50si önlenir. Bu sahteciler; iyi niyetli arıcı ve tüccarlarıda yoldan çıkardılar.
Bu konuda Bakanlık duyarsız, sadece formalite yerine getiriliyor.
60.000 arıcı ailesine yazık, tüketici kandırılıyor onlara yazık.
Bu konuda bir dernek kurmayı ve kamuoyu nezdinde etkin mücadele etmeye hazırlanıyorum.

Enes
Enes - 2 yıl Önce

Kardesim milletin domuz veya esek yemesi bunlari cok baglamaz bunlar sadece cikara bakar yani hersey mubag

sedat
sedat - 2 yıl Önce

9 ay sonra açıklandı doğruysa
Tağşiş yapan firmanın ellerindeki stok bitmesini beklemiş dir

Mustafa KAVGAOĞLU
Mustafa KAVGAOĞLU - 2 yıl Önce

Söylececek söz bulamıyorum. Hesap var inanıyor isen....


banner151

banner251