Tarım Bakanlığı taklit ve tağşiş listesini 19 ay sonra yayınladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen 371 firmayı kamuoyuna açıkladı. Taklit ve tağşiş listesi en son 15 Eylül 2020'de yayınlanmıştı. Taklit ve tağşiş listesinin 19 aydır yayınlanmaması ciddi soru işaretlerini gündeme getirmişti.

Tarım Bakanlığı taklit ve tağşiş listesini 19 ay sonra yayınladı!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda Taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında hazırlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya Tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır” denildi.

TÜKETİCİLER YAPTIKLARI İHBARLARI DEVAM ETTİRMELİ 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu uygulama tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Uygunsuzlukların tespitinde Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan CİMER, Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp (0 501 174 01 74) gıda ihbar hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı bulunmaktadır.

Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik yapılan Kanun düzenlemesi ile gıdada taklit veya tağşiş cezaları caydırıcı hale getirilmiştir. Bu kapsamda, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir” denildi.

KASITLI OLARAK GIDADA TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPAN FİRMALAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK

Açıklamada, “Yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile güçlendirdiğimiz, güçlü personel altyapısı ile hizmet veren laboratuvarlarımızda taklit veya tağşişe esas her türlü tespit yapılabilmektedir. Önümüzdeki süreçte yeni risklerin belirlenmesinde yeni teknolojiler, yeni sistemler kullanılarak özellikle kasıtlı olarak gıdada taklit veya tağşiş yapan firmalar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Yeni düzenleme gıda üreticilerine önemli sorumluluk yüklemektedir.

Bu kapsamda üreticilerin hammadde tedarikini dikkatli yapmaları, gerekirse üretim prosesini ayırmaları önem arz etmektedir. Daha önce 26 kez yapılan kamuoyu duyuruları ile gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 1.609 firmanın 3.605 ürünü kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.887 firmaya ait 4.164 parti ürün kamuoyunun bilgisine arz edilmiştir. İlgili açıklamaya https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1556/Kamuoyuna-Duyurulur bağlantısından ulaşılabilir” denildi.

İŞTE TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPAN FİRMALARIN LİSTESİ

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2022, 01:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 3 ay Önce

milleti yedirdiler malı bitirdiler. şimdi açıklıyo neye yarar.

Onur Oz
Onur Oz - 3 ay Önce

Kendi ekipleri listede dır ondan

gurkan
gurkan - 3 ay Önce

vur kaç markasında sildenafin çıkması da ne bileyim. adamlar niyetlerini açık açık söylemişler.
liste eğlenceli aslında.

yorumcu
yorumcu - 3 ay Önce

sorssn hepsi müslümaniz der!!!! sizin gibileri islami kurallara göre cezalandiracaksinki bunlar insan icine cikmamali !!!

banner151