Tarım Bakanından ayçiçek yağı açıklaması: Yeterli miktarda stok bulunuyor!

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Tarım Bakanından ayçiçek yağı açıklaması: Yeterli miktarda stok bulunuyor!
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açtığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kirişci, paylaşımında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklamasına da yerdi.

"Her türlü tedbir alınmaktadır"

Yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle bitkisel yağ ihtiyacının bir kısmının ithalat yoluyla karşılandığının belirtildiği açıklamada şu sözler yer aldı:

"Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.

Bununla birlikte ülke genelindeki mevcut yağış durumu, ayçiçeği ve kanola gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansımaktadır. Bu çerçevede, Çukurova Bölgesinde başlayacak ilk hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağ stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında; ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır.

Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2022, 17:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın Bakanım
Sayın Bakanım - 3 ay Önce

Siz siz olun.
Mevcut balon yöneticilerin sunduğu süslü sunum ve verilere güvenmeyin derim.
Davet edilmediğin düğünün sahibini/ adamlarını düğününüzde kâhya yapmayın.
MazAllah rezil ederler.

Poyrazgiller
Poyrazgiller - 3 ay Önce

Tarım Kredi'deki aymazlık, bakar körlük, Bakan'ın başarısızlığını fark etmekte de görüldü. Teşhis geç, tedavi zor. Getirmek değil, takip etmekte gerek.

Sayın Bakanım
Sayın Bakanım - 3 ay Önce

Sayın Bakanım madem Ayçiçek yağı stoklarımızda mevcut sıkıntı yok Marketlerde kuyruklar nedir?? Marketlerde ve stokcularda telaş neden?? Bakanlık olarak olaya derhal müdahale edip piyasaya Güven verilmelidir. Ayçiçek yağı , UN neredeyse karaborsa gibi OZAMAN TMO ları Akif bir şekilde uygun Ayçiçek yağı ve UN satışı için derhal devreye konulmalıdır TMO ların duvarlarında "ÇİFTÇİNİN KARA GÜN DOSTU ""Diye yazılar vardı Ürün alımında ve bu tip satışlarda TMO ları daha aktif hale getirilmelidir saygılarımla

Agah var
Agah var - 3 ay Önce

Türk çiftçisine ayçiçek ektirin rus çiftçisine değil

Sarma dolma
Sarma dolma - 3 ay Önce

Acı olan şudur ki: Tarımdaki başarısızlığından değil de, zeytinyağlı dolmaya ulaşmadaki yanlışlığından koltuktan oldu. İlkinin görülmesi, ikincisinden yıllarca önce olmalıydı, olmadı.

Omer
Omer - 3 ay Önce

Galiba degişen birşey olmayacak

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Ayçiçeği ve buğday üreten kişiye ekstra 5'er tl kilo başına destek vermelisiniz sayın bakan

akıl, akıl
akıl, akıl @Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

o zaman kimse başka bir şey ekmez verdiği akla bak

Ali..
Ali.. - 3 ay Önce

Açıklama yapıp milleti galeyana getirenlerden hesap sorulmalı derhal yasal işlem yapılmalıdır.ikincisi normalde 5 lt yag fiyatı 110 tl iken 180 tl ye çıkaran marketlere soyguncular a büyük ceza uygulanmalıdır.Ucuncusu tarim kredi hayır kurumu değildir,çiftçinin paralarıyla kurulmuş olup zarara satış yapması mümkün değildir.zarar yapacak kurum TMO dur..


banner151