Tanzimde ithal ürün satılmayacak

Dünya Bakliyat Günü çerçevesinde TMO Genel Müdürlüğü binası önünde önemli bir etkinlik düzenlendi. Güldal, organizasyonun bakliyat üretimi ve tüketimi konusunda farkındalığın artırılması amacını taşıdığını kaydetti.

banner255
Tanzimde ithal ürün satılmayacak
banner200

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, tanzim satış yerlerinde ithal ürün satılmayacağını belirterek, bakliyat ürünlerinin de TMO fiyatlarıyla tanzim satış noktalarında olacağını belirtti.

Türkiye'nin bakliyatın anavatanı olduğunu kaydeden TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, bakliyat üretiminin 2018 yılında ciddi manada artış gösterdiğini söyledi. Mercimek üretiminin yüzde 43, nohut üretiminin yüzde 34 arttığını dile getiren Güldal, "Üretimimizdeki artış, maliyetlerdeki azalma, verimliliğin artması ve TMO'nun da bakliyat alımıyla tekrar görevlendirilmesi sektöre ciddi bir ekonomik katkı sağladı. Şu anda ürettiğimiz veya satıştaki bakliyat ürünlerimizin hiçbiri ithal değil. Bakliyat ürünlerini satış noktalarımızda piyasanın yaklaşık yüzde 40 altında piyasaya sunuyoruz." dedi.

Bakliyat ürünlerinin tanzim satış noktalarında satılması için hazırlıkların sürdüğünü dile getiren Güldal, "Çok kısa bir zamanda bakliyat ürünlerimiz de TMO fiyatlarıyla tanzim satış noktalarında olacak. Elimizdeki nohut, mercimek ürünleri yerini alacak." diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251