Süt üreticisinden Gıda Komitesine son çağrı: Kriz büyüyor!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, yeni bir yem zammı ile karşı karşıya olduklarını belirterek, "Gereken tedbirler alınmazsa sut üreticisi daha fazla zararına üretim yapamayacak" dedi.  

Süt üreticisinden Gıda Komitesine son çağrı: Kriz büyüyor!
banner200

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Hayvancılığın başlıca sorunlarından biri olan girdi maliyetlerinde sürekli yaşanan artış son zamanlarda giderek artmaktadır.
Yeme gelen üst üste zamlarla üreticilerimiz ezilirken temsilcisi olduğumuz süt üreticileri için Gıda Komitesinin acilen toplanması talebimizi tekrar dile getiriyoruz Büyük emekler vererek üretim yapan süt üreticilerimizi bu dar boğazdan kurtaramaz isek dayanabilecek ve maalesef üretimi devam ettirecek güçleri kalmayacak.

ÜRETİCİLERİMİZ KESİME YÖNLENDİRİLİYOR

Yeme. Samana, Silaja kısacası tüm girdi maliyetlerimize sürekli yapılan zamlar hayvancılığımızın ve üretimimizin sürdürülebilirliğine ciddi anlamda zarar verdi. Süt Üreticilerimiz zor durumda ve zor şartlarda… Neredeyse üretim yapılamayacak duruma geldi, İneklerimizin kesilmemesi ve referans fiyatın yeniden düzenlenmesi için Komitenin bize tavsiyede bulunması lazım.

2020 yılı itibariyle defalarca yapılan bu zam oranlarının karşılığında çiğ süt fiyatları revize edilmezken, yeni bir yem zammıyla karşı karşıyayız. Ayrıca Süt Konseyinde açıklanan referans fiyat 1 yıllıktı fakat Gıda Komitesinin aldığı kararda sıkıntılı bir durum olduğunda fiyatlar tekrar revize edilebilecekti. 

Gıda komitesinin acilen durumu değerlendirip, toplanması talebimizi yeniliyoruz. 

Temsilcisi olduğumuz Süt Üreticilerimiz için, çiğ süt fiyatlarının günümüz şartlarına göre tekrar değerlendirilmesi konusunda sektör toplantımızı yaparak, üreticilerimizi bir nebze olsun rahatlatmak istiyoruz. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği olarak, Sayın Bakanımıza sürekli konuyu arz ediyoruz. Genel Müdürlerimizle ve Bakanlığımız yetkilileri ile devamlı istişare halindeyiz. Merkez Birliği Yönetim Kurulu olarak konunun takipçisiyiz.

Ardı arkası kesilmeyen yem zamları karsısında bekleyecek gücümüz kalmadı... Gereken tedbirler alınmazsa sut üreticisi daha fazla zararına üretim yapamayacak. 

SÜT ÜRETİCİLERİNİN ARTIK HAYVANLARINI BESLEYECEK YEM ALMA GÜÇLERİ KALMADI 

Ülkemizin her köşesinde bu zorlu şartlara rağmen üretim yapmaya çalışan sut üreticilerimizin artık hayvanlarını besleyecek yem alma güçleri yok. Hayvan beslenmezse süt yok, süt yoksa hayvanını kesime göndermek zorunda, süt hayvanlarımız kesime giderse de artık süt ihtiyacımızı yurt dışından karşılamak zorunda kalabiliriz. 

Gıda Komitesinin tavsiyesi ve Sayın Bakanımızın kararıyla bizde konsey olarak, üreticilerimizi ve sanayicilerimizi bir araya getirip referans fiyatı belirleyerek üreticilerimize duyurmak istiyoruz"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 19:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Neye gücümüz kaldiki, traktörun deposu 400 TL doluyor, bakanim her şeyde birinciyiz diyor, doğru, mazot da, tarım ilacı da, gubrede, tohumda, yedek parçada, banka faizinde, borcluluk seviyesinde, yem fiyatlarında, taban fiyat düşüklüğü de, döviz yükselmesinde, kuraklıkla, birinciyiz, açık ara öndeyiz. Ne mutlu bize...

Sefa TAYAN
Sefa TAYAN - 1 yıl Önce

merhaba... iki yil öncesine kadar 40 adet süt ineği vardi ve işletmenizin aile işletmesi bu yıllar önceden yapıyoruz sadece son iki yili baz alarak yazacağım... Bu 40 inekten sadece bugun 7 si kaldi diger hayvanlari kestirmek zorun da kaldık ve bugun de son noktayı koyacaklar gibime geliyor yılın başında yasana covit hastalığın da üretmenin ne kadar kıymetli değerli önemli olduğunu herkes anladı bugün üretici olmasa ne olacak artik zaten herkesi para için yapmış olsaydık inanın daha kotu yerlerde olur du bu ülkenin hayvancılığı bu isi yapan insanlar önce seviyorlar sonra yapıyor lar yani para bu isin ikici kısmın da kalıyor bizler bu kadar özen gosterirken siyasetin ve politikanın maalesef hışmına uğradık ve artık yorulduk .... Bu saatten sonra bu ise bir çözüm yolu bulamazlar sa inanın bundan sonraki yıllarda daha kotu olacaktır çünkü bir hayvan dan yavru alıp onu anne yapmak en az 25 ile 35 ayi kapsıyor bu da 2,5 . 3 yıla tekabül ediyor diyeceksiniz ki yurt dışından olur çözülür gibi bir mantığa yol vermek isterseniz eger yılın basin da yasana serzeniş ler aklınıza gelsin vs yazılacak çok konu var ama maalesef kaala alıp ne soran var nede yazan... yorgun çiftçi

İlyas konya karapınar
İlyas konya karapınar - 1 yıl Önce

Allahım dan korkun bu yem fiyatları
Ne bittik tükendik yazık günah

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Yemci gıda komitesinden tavsiye mi alıyor canı sıkıldıkça zam yapıyor gıda komitesi tavsiye karari sadece sütçuyemi var

Dogri
Dogri - 1 yıl Önce

Başkan haklı ama bakanlıktakiler birbirleriyle uğraşmaktan vakit bulamıyorlar

Ali dayı
Ali dayı - 1 yıl Önce

Başkan’ın inekleri yok önemli değil fiyat artışları.Önemli olan Nasrettin hocanın kürkü

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Türkiyede ne kadar inek varmış bütün mezbahaneler durmadan inek kesiyor.

Hüseyin kısaa
Hüseyin kısaa - 1 yıl Önce

Acilen geciken tedbirler alınmazsa inekler kesime gider ve bu işi birdaha yapacak yerli üreticileri bulamazsınız bu milleti hangarların vede corçların kulaklarına itmeyin yazık

banner151

banner251