" />

Şekerli gıdaların vergileri artırılıyor!

BBC Türkçe Servisi'nin haberine göre, Belçika hükümeti, halk sağlığını olumsuz etkileyen gıdaların tüketimini azaltmak amacıyla “şeker vergisi" uygulamasına hazırlanıyor.

Şekerli gıdaların vergileri artırılıyor!
banner200

Belçika'da 'kamu sağlığının korunması adına Şeker vergisi' olarak medyaya yansıyan uygulamanın tüm meşrubatları kapsaması, hükümetin uygulamayı bütçeye destek için gündeme getirdiği tartışmalarına yol açtı.

Federal Halk Sağlığı Bakanı Maggie de Block tarafından hazırlanan yasa, ülkedeki gıda tüketimi alışkanlığını iyileştirmeyi amaçlıyor. Şekerli gıdalardan alınan vergilerin arttırılmasını öngören yasa, 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek. Şekersiz ve light içecekler de vergi kapsamında olacak. Meşrubatlardan litre başına 3 sent, kutu içecek başına da 1 sent ek vergi alınacak.

Belçika hükümeti, okullardaki meşrubat ve şekerleme makinalarını da kaldırmaya hazırlanıyor.

Hükümete göre, özellikle şekerli meşrubat tüketimi halk sağlığını olumsuz etkiliyor.

Gıda uzmanları ve meşrubat üreticileri ise şeker vergisini, sadece para kazanmaya dönük bir uygulama olduğu gerekçesiyle eleştiriyor. Şeker vergisinin, sağlıktan çok bütçeye ek gelir amacıyla hazırlandığını savunuyorlar.

Hazineye yılda 50 milyon avro katkı

Belçikalılar, yılda kişi başı ortalama 108 litre meşrubat tüketiyor. Şeker vergisi ile her Belçikalı, meşrubat tüketimi için yılda 3 avro 24 sent daha fazla ödeme yapacak. Bu da toplamda hazineye yıllık 50 milyon avro katkı sağlayacak.

Sağlık Bakanı de Block, yasanın yürürlüğe gireceği sürenin yaklaşmış olması nedeniyle farklı meşrubat türlerinin tasnifinin zor olacağını belirterek, tamamının vergi kapsamına alındığını söyledi.

Belçikalı uzmanlar, gerçekten sağlığı hedefleyen bir yasanın başarılı olması için sağlıksız ürünler hakkında kapsamlı bir bilgilendirme kampanyasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Öneriler arasında sağlıklı gıda üretenlerin devlet tarafından desteklenmesi de yer alıyor.

Beslenme uzmanı Lieven Anne Mans ise tütün ürünlerine yönelik vergilerin arttırılmasının sigara kullanımını azaltmadığını belirterek, şeker yasasının da meşrubat kullanımını konusunda etkili olmayacağını savundu.

İçecek Üreticileri Federasyonu ile bazı gıda uzmanlarının, “Hükümetin paraya ihtiyacı vardı. Böyle bir düzenleme yaptılar" şeklindeki görüşüne karşılık, Başbakan Yardımcısı Alexander de Crooda, şeker yasasının bütçeye getireceği desteği inkar etmiyor. Ancak asıl amaçlarının federal sağlık planı çerçevesinde zararlı gıdalarla mücadele olduğunu belirtiyor.

GIDA HATTI

YORUM EKLE
banner151

banner251