Şekere bir zam daha!

TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarına yüksek oranda zam yapma hazırlığı yapıyor. Şekere yapılacak zamdan dolayı TÜRKŞEKER bütün satışları durdururken, zam miktarını Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi belirleyecek. Zamlı fiyatların bu akşam yayınlanması bekleniyor. 

Şekere bir zam daha!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, TÜRKŞEKER, şekerde ikili bir fiyata geçerek, raf fiyat garantili marketlere satılan şekere yüzde 25 ile 30 oranında, piyasaya satılacak şekere ise yüzde 50 oranında zam yapması bekleniyor. TÜRKŞEKER, yapılacak zamdan dolayı şeker satışlarını tamamen durdurdu. Şekere yapılacak zam Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’nin kararının ardından yayınlanacak. Mevcut durumda 5.9 lira olan bir kilo şeker, yapılacak zammın ardından marketlere 7.6 liradan, piyasaya ise 9 liradan satılması bekleniyor. 

TÜRKŞEKER’İN YANLIŞ FİYAT POLİTİKASI ŞEKER KRİZİNİ DERİNLEŞTİRDİ 

Türkiye’de şeker arzında bir sıkıntı bulunmamasına rağmen TÜRKŞEKER’in süreci yönetememesinden dolayı ülke büyük bir şeker krizinin içine sürüklendi. Özel ve kooperatif fabrikalarının keyfi zamları da şeker krizini büyüttü. 

TÜRKŞEKER İLE ÖZEL VE KOOPERATİF FABRİKALARIN SATIŞ FİYATLARI ARASINDA UÇURUM OLUŞTU 

50 kg 1 çuval şeker Türkşeker’de 295 lira iken, özel ve kooperatif fabrikalarında 750 ile 800 liraya çıkması şekerdeki büyük vurgunu gözler önüne sererken, Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı denetimler sonucunda özel ve kooperatif fabrikaları şeker fiyatlarını 575 TL’ye indirdi. 

TÜRKŞEKER PİYASAYA ŞEKER SATIŞINI DURDURMUŞTU 

Özel ve kooperatif fabrikaları astronomik fiyattan şekeri satarken, TÜRKŞEKER’in düşük fiyattan zararına satması piyasadaki bütün dengeleri bozmuştu. Şeker fiyatının düşük olmasından dolayı bütün talep TÜRKŞEKER’e yönelirken, TÜRKŞEKER’in market raf anlaşması kapsamında piyasa şeker satmaması piyasadaki krizin derinleşmesine neden olmuştu. 

ÖZEL VE KOOPERATİF FABRİKALARI FİYATLARI İNDİRİRKEN TÜRKŞEKER ARTIRARAK ARADAKİ UÇURUM KAPATILACAK

Özel ve kooperatif fabrikaları şeker fiyatlarını 800 ile 850 lira bandından 575 TL’ye indirirken, TÜRKŞEKER de şeker fiyatlarını bu fiyatlara yaklaştırmak için yüksek bir oranda zam yapma kararı alındı. Buna göre ikili bir satış fiyatı belirlenecek. Marketlere satılan raf fiyat garantili şekerin fiyatı ile piyasaya satılan şekerin fiyatı farklı olacak. Raf fiyat garantili şekere yüzde 25 ile 30 arasında, piyasaya satılan şeker fiyatlarına ise yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapılması bekleniyor. 

Mevcut durumda 5.9 lira olan şeker fiyatları marketlere satış fiyatının 7 liranın üstüne, serbest piyasaya satılacak şeker fiyatlarının da 9 lira civarına yükseltileceği kaydediliyor. Söz konusu zam miktarı Bakan Vahit Kirişçi’nin imzasını beklerken, kararın ardından zamlı fiyatlar yayınlanacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 00:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Şeker Genel Müdür
Türk Şeker Genel Müdür - 2 ay Önce

Sayın Bakanım Türk Şeker Genel Müdürü Eylül ayına kadar zam yok demişti. Açıklamadan sonra bir defa zam geldi zaten. Gelecek zam 2. Zam olacak. Genel Müdür Toz Şeker işini yönetemedi neden biliyormusunuz. Çünkü 1,5 yıldır kurdurmuş olduğu Türk Şeker Tarım AŞ. ye regülasyon ve üretim için alınan Buğday, Arpa, Mısır, Nohut ve Bakliyat Ürünlerini danışmanları Ercan Yeşilyurt, Cumhur Yıldırım, Tarım AŞ Gmy’ Talip Atçi ile komisyoncular aracılığı ile satmakla meşguldü. Bu komisyoncu F.D dir. Ve üreticilerden teklif almadan adrese teslim satılmıştır. Örnek 900 ton elenmiş nohut yarı fiyatına bir firmaya satılmıştır. Bu işlerle uğraştığı için de Toz Şeker yeteri kadar ilgi göstermemiş ve geçen yıla oranla toz şeker 3 kat daha fazla fiyat satılmaktadır. Ayrıca bu komisyoncularla Toz Şeker satmaya da yeltenmişlerdir. Tüm bu yapılanlar belgelidir. Derhal bu kişiler görevden alınmalı ve tüm yaptıkları teftiş edilmelidir. Bilginize arz olunur.

Personel
Personel - 2 ay Önce

Sayın Bakanım, şeker fiyatlarının yükselmesi ve düşmesi piyasa endeksli sıkıntılar olabilir ve millet bu konuda bakanlığın yaklaşımında samimiyet görürse duruma göğüs gerebilir. Bence sorun şeker fiyatı değil, asıl sorun Türkşeker i yolsuz, çapsız, liyakatsiz bir Genel Müdürün yönetiyor olmasıdır. Türkşeker Genel Müdürümün kurumun stoklarını ve iştiraki olan şirketteki ürün stoklarını nasıl komisyon alarak yolsuzca sattıklarını az bir araştırma ile bulabilirsiniz. Öyleki; Mücahit Alkan ve sözde danışmanları (Ercan Yeşilyurt, Cumhur YILDIRIM) şeker fabrikalarında çantacı olarak bilinirler. Fabrikalarda ihale alan taşeronlardan nasıl ve haksız elde ettiklerini cümle alem biliyor ama bakanlık bilmiyor. Ayrıca yine bu ekibin Türkşeker Tarımda büyük tonajlı ürün satışlarını tek imza ile ve komisyonla sattıkları artık sır değil. Şimdi yapılması gereken öncelikli iş, kurumu liyakatsiz ve yolsuz olan bu ekipten kurtarmak iken, şeker fiyatı artırmak için yine bu ekipten brifing almak siyasi cinayettir. Bilginiz olsun.

adaletxx
adaletxx - 2 ay Önce

eve stok edenlere kızmamak gerekır bir yandan yeterince şekerımız var yağ geldı dıyoruz ama maalesef fiyatlara yansıyan bır şey yok en iyisi daha fazla zamla karşılaşmamak için al eve koy çünkü birdaha almak istediğinde çok daha pahalıya almak zorunda kalıyoruz ...

Agah var
Agah var - 2 ay Önce

Yakında şekeride ithal ederiz

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Haber içeriğine bakıldığında ESK haberi ile hiçbir farkı yok. Öyleyse ESK Genel müdürü neden günah keçisi ilan edilip kanun dışı şekilde görevinden alındı. Şekerde kim alınacak veya bu görevden almanlardan sonra fiyatlar geri çekilebilecek mi