Şekerde ucuz gıda uyarısı: Koronavirüse davetiye çıkarıyor!

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök, bağışıklık düşüren merdiven altı gıdalara karşı uyardı: "Nişasta bazlı şeker ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların kullanıldığı ucuz gıdalar, bağışıklık sistemini zayıflatarak adeta koronavirüse davetiye çıkarıyor. Tüketiciler, sağlıklarını korumak için güvenilir gıdaları tercih etmeli"

Şekerde ucuz gıda uyarısı: Koronavirüse davetiye çıkarıyor!
banner200

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, nişasta bazlı şekerler (NBŞ) başta olmak üzere merdiven altı gıdaların bağışıklık sistemini zayıflattığını, güvenilir olmayan gıdaların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına davetiye çıkardığını belirtti. Gök, yaptığı yazılı açıklamada toplum sağlığı için büyük tehdit oluşturan merdiven altı gıda üretiminin ramazanda daha da yaygınlaştığına dikkati çekti. Dar gelirli vatandaşların, fiyatının uygunluğuna aldanıp merdiven altı gıdalara yöneldiğini anlatan Gök, şöyle konuştu:

"Ülkemizde zaten pahalı olan gıda fiyatlarına bir de salgın zamları eklenince tüketiciler, ucuz gıdayı tercih eder oldu. Ucuz gıdanın ne kadar sağlıklı ve güvenilir olduğu ise tartışılır. Tüm dünyanın büyük bir salgınla karşı karşıya kaldığı bu dönemde, güvenilir gıda tüketimi her zamankinden daha da önem taşıyor. Bu süreçte, tüketilen gıdanın niteliği virüse karşı virüsün bağışıklık seviyesini doğrudan etkiliyor. NBŞ ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların kullanıldığı ucuz gıdalar, bağışıklık sistemini zayıflatarak adeta koronavirüse davetiye çıkarıyor. Tüketiciler, sağlıklarını korumak için güvenilir gıdaları tercih etmeli."

"Ülkemizin tarımsal potansiyeli avantajlar sunuyor"

Salgınla tüm dünyada gıda fiyatlarında aşırı hareketlilik yaşandığına işaret eden Gök, salgın sürecinde gıda ve tarımın ne kadar önemli olduğunun tüm dünyaca bir kez daha görüldüğünü vurguladı. Gök, Türkiye'nin üretimi ve potansiyeliyle dünyanın en önemli tarım ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Döviz kurlarındaki artışa paralel olarak dünya gıda fiyatlarındaki artış, ülkemizin ithal ettiği ürünlere olumsuz yansıyınca tüketim bazlı harcamalar yukarıya hareketlendi. Kolay ve ucuz ithalat döneminin bir anlamda sona yaklaştığı bir konjonktürde, gıda veya tarım ürünleri ithalatı ile gıda enflasyonu adeta ithal edilir hale gelindi. Bu sorunu aşmamız mümkün. Ülkemizin tarımsal potansiyeli, doğru politika, planlama ve koordinasyonla hem gıda enflasyonunu düşürme hem de gıda ithalatını azaltıp ihracatını artırma konusunda önemli avantajlar sunuyor. Bunu iyi değerlendirmeliyiz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 03:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 7 ay Önce

Eskiden bu ülke nişasta bazlı şekeri ne bilirdi, yasaklayın, zormu. Yok sözde yerliyiz, milliyiz, nişasta bazlı şeker çok tehlikelidir.

Nişasta Bazlı Şeker
Nişasta Bazlı Şeker - 7 ay Önce

Adam Nişasta Bazlı Şekeri (NBŞ) korona virüse bağlamış ya helal olsun. korona virüs hastalığı görünce herhalde sağlık ile ilgili bir otorite açıklama yapacak diye beklemiştim, sendika başkanı çıktı. Demek bu şeker sendika başkanı doktorluk işlerinden de anlarmış. Diğer taraftan, kalp damar uzmanı doktorlar (mesela Profesör Canan KARATAY) normal şekeri bile "tatlı zehir" olarak nitelendiriyor ve şeker tüketiminden uzak durulmasını öneriyorlar.

savaş arı
savaş arı @Nişasta Bazlı Şeker - 7 ay Önce

arkadaş sen nişasta bazlı şeker satıyon yada imal ediyon bunun zarar oldugunu herkes biliyor şeker iş sendikası şeker fabrikalarında çalışan şeker üreten sektörün sendika başkanı ve orda çalışıyor tabiki bu işi en iyi bilenlerden biri

banner151

banner251