Şeker fabrikalarının ölüm fermanı!

TOBB'da düzenlenen 8'inci Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nda TOBB bünyesinde çalışmalarını sürdüren 60 sektör meclisi, kendi alanlarıyla ilgili karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ekonomi yönetimine iletti. Gıda Sanayi Meclisi'nin şeker fabrikaları ile ilgili talepleri dikkat çekti.

Şeker fabrikalarının ölüm fermanı!
banner200

ÖZEL HABER

Ekonomik Forum dergisinin 254'üncü sayısında yer alan habere göre, 60 sektör meclisinin Başbakan Davutoğlu ve ekonomi yönetimine sunduğu çözüm önerileri arasında Gıda Sanayi Meclisi'nin önerileri dikkat çekti.

ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMELİ, NBŞ KOTASI KALDIRILMALI!

Gıda Sanayi Meclisi, ülke ekonomisi ve tarımı için büyük önem taşıyan şeker fabrikalarının 'ölüm fermanı' anlamına gelecek bir öneride bulundu. Gıda sektörüne yönelik 'Çözüm Önerisi' başlığı altında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi istenirken diğer taraftan da nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotalarının kaldırılması talep edildi. iki önerinin de arka arkaya gelmesi dikkat çekerken, sağlık açısından ciddi anlamda tartışılan ve AB ülkelerinde sınırlı bir kota hakkı bulunan NBŞ'nin Türkiye'de kotasız üretiminin talep edilmesi manidar bulundu. Bu önerinin TOBB çatısı altında örgütlenen sektör temsilcilerinden gelmesi ise kafaları karıştırdı.

CARGİLL DE KOTASIZ ÜRETİM İSTİYOR!

Bilindiği üzere başını ABD'nin küresel gıda şirketi Cargill'in çektiği nişasta bazlı firmalar, Türkiye'de şeker piyasasından daha fazla pay almak için NBŞ'nin kotasız üretilmesi için büyük mücadele veriyorlar. Bu firmalar aynı zamanda şeker fabrikalarının özelleştirilmesini de ısrarla savunuyorlar.

TOBB çatısı altında örgütlenen Gıda Sanayi Meclisi'nin de sektöre yönelik bulunduğu çözüm önerisinin, NBŞ firmalarının talepleri ile bire bir örtüşmesi ise anlamlı bulundu.

ÖZELLEŞTİRMEYİ KİM İÇİN İSTİYORLAR?

Şeker fabrikalarının pancar üreticisi ve şeker işçisini dışlayan bir modelle özelleştirilmesi durumunda 25 fabrikanın 18-20 tanesinin üretimden çekileceğine kesin gözle bakılıyor. Böyle bir özelleştirme modeli Türkiye'ye bir katkısı olmayacak ancak NBŞ firmalarının sektördeki etkinliğini artıracak.

KENDİLERİYLE ÇELİŞİYORLAR!

Diğer yandan NBŞ'nin kotasız üretim talebinde bulunulması iş dünyasının sürekli örnek gösterdiği AB'ye göre de büyük bir tezatlık içeriyor. Sağlık açısından tartışmalı olduğu için AB ülkelerinde, NBŞ'nin Türkiye'deki kotanın ancak üçte biri oranında bir üretim hakkı bulunuyor. Durum böyle iken TOBB bünyesindeki iş adamlarının Türkiye'de kotasız bir üretimi savunması dikkat çekti.

İŞTE 'O' ÇÖZÜM ÖNERİLERİ!

Gıda Sanayi Meclisi'nin sektör bazında hükümete ve kamuoyuna açıkladığı o dikkat çeken önerisi şöyle:

"Şeker fabrikaları özelleştirilmeli. Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotası kaldırılmalı. Kayıt dışılık önlenmeli. Bağımsız gıda otoritesi kurulmalı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni dönem stratejik planında, tarımsal üretim ve arz gütvenliğini destekleyen politikalarına gıda sanayi için uygun fiyat, kalite ve sürdürülebilir tedarik konusu eklenmeli. Dış ticaret politikaları sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılıp desteklenmeli"

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi
Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi - 6 yıl Önce

Maalesef Gıda sektöründe çoğunluk temsilcileri Şeker Sanayii dışından ve çoğu bilinçsiz, SIRADAN TÜCCAR. Oysa Şeker Sanayii yerleşik kadro ve örgütsel yapısıyla sadece Pancar tarımı ve şeker üretimi değil, Ülkemizde MODERN TARIM İŞLETMECİLİĞİ satandardının yerleşmesinde ve yayılmasında da görev almış bir kurumdur. Hayvancılıktan Ayçiçeği ve benzeri yan ürün üretimindeki örnek faaliyetleriyle, ayrıca kurulu olduğu bölgelerdeki İstihdam ve sosyal hayata katkıları dolayısıyla, sadece bir fabrika özelleştirilmesi gibi düşünülemez. Basit bir özelleştirme hamlesi umulmadık sosyo-ekonomik çöküntülere yol açabilir.
İlgililerin konuyu iyi etüd etmelerini öneririm.

- 6 yıl Önce

Bunlar kime hizmet ediyorlar şeker fabrikalarının özelleştirilm
esi nbs kotasının kaldırılması ne demek

a
a - 6 yıl Önce

Kısa zamanda özelleşsin

sağlıksız nesil.
sağlıksız nesil. - 6 yıl Önce

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi amacı daha kaliteli ve daha çok üretim ise ne ala, yok özelleşsin çiftçi mağdur olsun,üretim düşsün ekonomi bozulsun sa kabul edilemez. NBŞ kotasının kaldırılması ise tamamen sağlıksız nesile davetiye çıkarmaktır.Bir taraftan teröristler bir taraftan da toplum sağlını bozan zehirlerle milleti daha çabuk bitirirsiniz.

allah belanızı versin
allah belanızı versin - 6 yıl Önce

özelleştirmeyin devlett gibi baba bulunmazz..
özelleştirmeyin devlett gibi baba bulunmazz.. - 6 yıl Önce

ne özelleştirmesi kardeşimm şekrde işçiyim aylık 3000tl maaş, 1000tl de ikramiye alıyorum, çalışma ortamı rahat ne niyer oturuyosun diyen niye çay içiyosun diyen, ekim ayındaa bayram parasıı ikramiyeler maaş 10 bin tl para geçti elime... özelde kim bakar yüzümüze, kim verir bu parayı, iş garantisimi var, devlett baba bakacak kardeşimm vergi veriyoruzz biz... özelleştirme falan filann milleti uyundırmayın rahatımızı bozmayın....

kalın kafalar
kalın kafalar - 6 yıl Önce

Ne memleket hala cahil insanlar topluluğu bilmeden anlamadan konuşmalar öyle hale geldik ki komşumuzun kazandığı parayı kıskanır olduk hatta oğul babayı şu şeker Fabrikası özelleşsin diyen fazla maaş alıyorlar yatıyorlar diyen kardeşim sen köleliğe alışmışsın adam gibi yaşamak istemiyorsan ben sana ne diyeyim sigara satıldı ne oldu sigaranın bacaları sana .... Nbş sağlığı bozuyor yabancılar üretiyor dışa bağımlı bir ülke olduk çalışanın maaşı 3 tl den aşağı olmamalı taşeron gibi hepsi sen ben herkes bunun mücadelesini yapalım ananmı yaptı fabrikayı baban satıyor sen satıyorsun

Ne 10000tl
Ne 10000tl - 6 yıl Önce

Kim. Alıyo on bin lira lan milleti kandırma


banner151

banner251