Samsun’da Gıda Denetimlerinde Ağır Ceza

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, tatlı ve şekerleme üretimi yapan 4 işletmeye 'hijyenik koşullara aykırılıktan ve olumsuz numune sonuçlarından' toplam 53 bin 721 TL idari para cezası uygulandı.

Samsun’da Gıda Denetimlerinde Ağır Ceza
banner200

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde tüketimi artacak olan tatlı ve şekerlemeler ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Nail Kırmacı yaptığı açıklamada, “Şekerleme vb. ürünlerde ürüne tatlı tat vermek ve enerjisini azaltmak amacıyla tatlandırıcıların kullanılıyor. Aynı zamanda tatlandırıcıların günlük yaşamda kullanılan şekerin yerini almak üzere üretilen aynı miktardaki şekerden daha tatlı olan ve daha az enerji içeren kimyasal ürünler var. Bu tatlandırıcılar sorbitol, mannitol, asesülfam-K, aspartam, siklamatlar, izomaltlar, sakkarinler, sukraloz, taumatin, neohesperidin DC, steviol glikozitler, neotam vb. gibi tatlandırıcılardır. Söz konusu tatlandırıcıların gıdalarda kullanımı Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği'nde belirtilen kullanım dozlarında olmalıdır" diye konuştu.

Kırmacı, "Bu kapsamda pastacılık, tatlı ve şekerleme ürünleri üreten işletmelerde 2016 yılında toplam 499 adet denetim gerçekleştirilmiş, 28 adet numune alınmış olup bu numunelerden 2 adetinin ilgili laboratuvarlarda yapılan analizleri sonucunun Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olmadığı tespit edilmiştir. 4 işletmeye hijyenik koşullara aykırılıktan ve olumsuz numune sonuçlarından toplam 53 bin 721 TL idari para cezası uygulanmıştır" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Kullanılması gerekenden fazla gıda katkı maddelerini kullanan işletmelerin isimlerini halka verilse de insanlar ona göre sağlıklı ürün alsalar

banner151

banner251