Plastik ambalajda gıdanın potansiyeli yüksek

Ailelerin küçülmesi, nüfusun yaşlanması, tüketici bilincindeki artış gibi birçok faktörle önemi giderek artan gıda ambalajları, ambalaj pazarının yüzde 54'ünü oluşturuyor. Gıda ambalajları, plastik ambalaj sektöründe büyüme potansiyeli en yüksek alan olarak gösteriliyor.

banner255
Plastik ambalajda gıdanın potansiyeli yüksek
banner200

Ekonomik ve sosyal gelişmeler ile birlikte değişen tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak ambalaj pazarı da hızla büyüyor. Ürünü dış etkenlerden koruyarak raf ömrünü uzatan ambalajlar, tüketicilere hijyen ile taşıma kolaylığı sağlıyor.

Bugün 700 milyar dolar büyüklüğe sahip dünya ambalaj sanayi, her yıl ortalama yüzde 3 büyüyor. Türkiye'de ise 16 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan ambalaj sektöründe ilk sırayı yüzde 35'lik pay ile plastikler alıyor. Ambalajların plastik sektörü üretiminden aldığı pay ise yüzde 40 seviyesinde.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün en önemli kalemleri arasında yer alan plastik ambalajların 2015 yılının Ocak-Haziran dönemindeki gelişimini ortaya koyan kapsamlı bir rapor hazırladı.

Plastik ambalajlar iç pazarda yerinde saydı

Plastik ambalaj üretimi yapan yaklaşık bin 700 firma, 2015 yılının ilk 6 ayında üretimlerini miktarda artırdı, ancak değerde düşüş yaşadı. Plastik ambalaj üretimi ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 1,4 artış ile 1 milyon 718 bin tona yükseldi. Üretim değer bazında ise yüzde 13,6 azalış ile 5 milyar 783 bin dolar oldu. Plastik ambalaj sektöründe yaşanan değer bazındaki azalma, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Euro/Dolar paritesinden kaynaklandı.

Plastik ambalajların yurt içindeki tüketimi geçen yıl ile aynı düzeyde seyretti ve yılın ilk yarısında miktarda 1 milyon 548 bin ton oldu. Yurt içindeki tüketim değerde %13,9 azalış ile 5 milyar 572 milyon dolara geriledi. Yurtiçi tüketimin miktarda yüzde 14'ü, değerde ise yüzde 15'i ithalatla karşılandı.

İç pazarda gerileme yaşayan sektör, yılın ilk yarısında ihracata yöneldi. Sektörün 2015 yılının ilk yarısındaki ihracatı miktarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 artarak 386 bin tona yükseldi. İhracat değerde ise yüzde 7,8 düşüşle 1 milyar 69 bin dolara geriledi. İlk yarıda toplam üretimin miktar bazında yüzde 22'si, değer bazında %18'i ihraç edildi. Dünyanın 150 ülkesine plastik ambalaj ihraç eden sektörün Ocak-Haziran döneminde en çok ihracat yaptığı ülkeler; Irak, İngiltere ve Almanya olarak sıralandı. Plastik ambalaj sektörünün ilk yarıda dış ticaret fazlası miktarda yüzde 16,3 arttı.

Gıda ambalajlarının payı artıyor

Ambalaj pazarının yüzde 54'ünü oluşturan gıda ambalajları, plastik ambalaj sektörünün de önümüzdeki yıllarda büyüme potansiyeli en yüksek alanı olarak değerlendiriliyor. Ailelerin küçülmesi, nüfusun yaşlanması, tüketici bilincindeki artış gibi birçok faktör gıda ambalajlarının önemini artırıyor.

Plastik ambalaj sektörü yılı miktarda artış, değerde düşüş ile kapatacak

Plastik ambalaj ürünlerinde 2015 yılı sonunda geçen yıla kıyasla miktar bazında üretimin yüzde 3,4; ihracatın yüzde 6,9; yurtiçi tüketimin yüzde 2,6 ve dış ticaret fazlasının yüzde 12,4 artacağı öngörülüyor. Değer bazında ise üretimin yüzde 10,1; ihracatın yüzde 9,1; yurtiçi tüketimin yüzde 10,1 ve dış ticaret fazlasının yüzde 9,6 azalacağı tahmin ediliyor.

Plastik ambalajların günlük hayatımızın temel bir parçası haline geldiğini belirten PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Ailelerin küçülmesi, yaşlı nüfusun artması, yaşam standardının yükselmesi ile birlikte sağlık kaygılarının artması gibi pek çok etken ambalaj sektörünün gelecekte önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna işaret ediyor. Plastikler özellikle gıda ambalajlarında tercih ediliyor. Düşük maliyet, taşıma kolaylığı, farklı üretim teknolojileri, hafiflik ve saydamlık plastik ambalajların tercih edilmesinin temel nedenlerini oluşturuyor. Diğer malzemelere göre daha kolay ve daha az enerji harcanarak geri dönüştürülebilmesi de plastik ambalajları avantajlı hale getiriyor" dedi.

gidahatti.com

YORUM EKLE
banner151

banner251