Palandöken:Ucuz gıda için hava depoları yaygınlaştırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicinin ucuz gıda tüketmesi için soğuk hava depolarının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Palandöken:Ucuz gıda için hava depoları yaygınlaştırılmalı
banner200
banner217

Palandöken son zamanlarda yaşanan iklimsel olayların gıda fiyatlarınıda eklediğini belirterek, “Enflasyonun asıl sorumlusu gıda fiyatlarındaki artışmış gibi konuşuluyor. Hâlbuki tarla ve raf fiyatları arasında 3-4 katı aşan farklar var. Bazı dönemler fiyatlardaki artışın büyük ölçüde ağır kış ve olumsuz hava koşullarından kaynaklandığı söylenebilir. Ama bu artışlar spekülatif. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için soğuk hava depoları yaygınlaştırılmalı. Arzın azaldığı dönemler soğuk hava depolarından çıkarılacak mal piyasayı regüle eder" dedi.

Türkiye'de ortalama 44 milyon ton sebze ve meyve üretildiği söyleyen TESK Genel Başkanı, “ Doğa olaylarından etkilenen ürünlerdeki fiyat artışı zaten biliniyor. Ama selden, yağmurdan, dondan etkilenmeyen sebze, meyve ve bakliyatların fiyatlarında da artış görüyoruz. Bunlar spekülatif artışlardır. Yüksek gıda fiyatları mutfakta yangına yol açıyor. Bu durumun değişmesi için üretici soğuk hava depolarının desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekir. Böylece üretici ve tüketici korunurken, spekülatörlerin de oyunu bozulmuş olur" diye konuşan Palandöken ayrıca şunları kaydetti, “Bu durumda esnafta töhmet altında kalıyor. Halbuki kayıtlı olarak halden malını alan esnaf meyve ve sebzeyi en ucuz tüketiciye ulaştırıyor. Spekülatörlerin oyununun bozulması için soğuk hava depoculuğu yaygınlaştırılmalıdır. Soğuk depoculuk arz ve talep arasındaki dengesizliği ortadan kaldırarak fiyatlarda denge sağlar. Ürünlerin pazarlama sürecini uzatarak çiftçinin kazancını artırarak ülke ekonomisine de katkıda bulunur. Yoksa ürünlerin, bol oldukları dönemlerde düşük fiyatla, kıt oldukları zamanlarda da yüksek fiyatla pazarlanmaları söz konusu olacaktır. Bu da hem üreticinin hem de tüketicinin zararına olmaktadır" dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251