" />

Okul kantinlerinde yeni dönem!

Okul kantinlerinde yeni dönem başlıyor.Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bundan sonra "Bir defa gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanacak" dedi.

Okul kantinlerinde yeni dönem!
banner282

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olarak üç bakanlığın bir arada 'Sağlıklı Kantin' uygulaması konusunda çalışmalar yaptığını belirterek, "Bir defa gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Orhangazi ilçesindeki Alitekin İlkokulunu ziyaret ederek, 1/A sınıfında öğrencilerle bir araya geldi. Orhangazi Belediyesi tarafından hazırlatılan eğitim setlerini öğrencilere dağıtan Müezzinoğlu, sınıfta öğrenci sırasına oturarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK VURGUSU

Sağlık Bakanlığı olarak "sağlıklı birey", "sağlıklı aile" ve "sağlıklı toplum" kavramlarına büyük önem verdiklerine işaret eden Müezzinoğlu, "sağlıklı bireyi" merkeze aldıklarında iki konunun öne çıktığını, bunlardan birincisinin "sağlıklı beslenme", ikincisinin de "hareketli yaşam" olduğunu vurguladı.

SAĞLIKLI KANTİN UYGULAMASI BAŞLIYOR

Müezzinoğlu, 'Sağlıklı Kantin' uygulamasını hayata geçireceklerine dikkati çekerek, şunları ifade etti: "Sağlıklı beslenmede özellikle öğrencilerimiz, kantinlerde bu kültürü yerleştirebilmek adına Sağlıklı Kantin uygulamasını sağlıklı beslenmenin kültüre dönüşmesinin örneklerini buralarda okul kantinlerinde görecekler. Velilerden de annelerden, babalardan da mutfaklarını ve buzdolaplarını sağlıklı beslenmenin kültürüne uygun mutfaklar... Özellikle anneler ve aileler, çocukları okula gönderirken mutlaka kahvaltı ettirelim. Kahvaltı en sağlıklı, olmazsa olmaz öğünlerdir. Mutlaka kahvaltı yaptırarak ki, çok şükür zeytini, peyniri, yumurtası, domatesi, biberi, sütü bol olan bir ülkeyiz. Bunlardan çocukların damak tadına göre bir kültüre dönüştürecek ama mutlaka sabah kahvaltısını merkeze alan bir anlayışı, biz de Sağlıklı Kantin uygulamasıyla sağlıklı beslenme kültürünü güçlendirmeye çalışıyoruz."

Uygulamanın içeriğine de değinen Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Şimdi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı olarak üç bakanlık bir arada bu bağlamda çalışmalar yapıyor. Bir defa gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor. Meyve, ayran, süt, peynir ve bu anlamda yine destek olsun diye sandviçler ama peynirli, domatesli, biberli şeklindeki sandviçler. Özellikle cips türü yiyecekler ve gazlı içeceklerin yasak olmasının, Sağlıklı Kantin algısına güçlü bir katkı sağlayacağına inanıyorum."

Bakan Müezzinoğlu, uygulamanın tüm okul kantinlerinde geçerli olacağını da sözlerine ekledi.

GAZETEVATAN

YORUM EKLE
banner151