Nişasta bazlı şekerler etiketlerde açıkça yazacak!

Nişasta bazlı şekerlerde halk sağlığı açısından önemli bir adım atılıyor. Nişasta bazlı şekerlerin sağlığa zararları her geçen gün tartışma konusu olurken, Tarım ve Orman Bakanlığı etiket konusunda önemli bir çalışma başlattı.

Nişasta bazlı şekerler etiketlerde açıkça yazacak!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı çalışmaya göre, ürünlerde kullanılan nişasta bazlı şekerler etiketlerde açıkça yazacak. Nişasta bazlı şekerlerin etiketlerde açıkça yazılmasıyla birlikte halk, gıdalarda hangi şekeri tükettiğini bilecek. Nişasta bazlı şeker üreten firmaların kesinlikle sıcak bakmadığı etiket düzenlemesi, NBŞ kotalarının düşürülmesinin ardından pancar şekeri konusunda atılmış olumlu bir adım olarak görülüyor.

Mevcut durumda etiketlerde "Fruktoz şurubu, glikoz şurubu ya da 'NBŞ' kısa adıyla" belirtilen bu şeker türlerinin kullanıldığı gıda etiketlerinin kafa karıştırdığını tespit eden Bakanlık yetkilileri tüketicilerin bu konudaki hassasiyetini de göz önüne alarak yeni bir düzenlemeye gidiyor..

Özellikle nişasta bazlı şekerlerin isimlendirilmesi ile ilgili Bakanlığa gelen talepler doğrultusunda, konu Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu'nda görüşülerek Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği, tüketicilerin daha doğru bilgilendirilmeleri adına revize edildi.

ÜKETİCİLER HANGİ ŞEKERİ TÜKETTİĞİNİ BİLECEK

İlgili kurum, kuruluşların görüşüne açılan taslak mevzuatta, mısır şurubundan elde edilen her ürün tanımının önünde "nişasta bazlı" ifadesinin yer alması zorunlu olacak.

Aynı şekilde bu ürünlerin herhangi bir gıdanın bileşiminde bileşen olarak kullanılmaları durumunda da tanımlarda yer alan isimlendirmeler etikette ya da ambalajında yer alacak. Tüketiciler böylelikle tükettiği ürünlerin içerisinde hangi şeker türünün kullanıldığını net görebilecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
YAPILAN DOGRU DEGILDIR
YAPILAN DOGRU DEGILDIR - 3 yıl Önce

Sanki yapilan hareket dogruymus gibi bir de mesrulugu olmasi gereken durum tartisiliyor

banner151

banner251