Nişasta bazlı şekeri hurmaya da bulaştırdılar

Ramazan ayının gelmesi ile kurulan iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmada NBŞ tehlikesi. Artık neredeyse tüm tatlı gıdalarda kullanılan ve ciddi sağlık problemlerine yol açan mısır glikoz şurubu olarakta bilinen NBŞ, artık hurmalara da bulaştırıldı. NBŞ'li hurmalardan uzak durması uyarısında bulunan TÜDEF Genel Başkan Vekili ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, "Tüketicilere tavsiyemiz çok, parlak olmayan hurmaları satın almalarıdır" önerisinde bulundu.

Nişasta bazlı şekeri hurmaya da bulaştırdılar
banner200

Milli Gazete'den Ahmet Sesli'nin haberine göre, Mübarek Ramazan ayına girmemiz ile çarşı pazar sahurluk ve iftarlık alışverişi ile hareketlenmeye başladı. Her ne kadar Covid-19 salgını nedeniyle bu sene vatandaş büyük Ramazan sofralarına hasret kalacaksa da sahur ve iftar sofraları yine büyük bir heyecan ve muhabbetle kurulacak. 

İFTAR SOFRALARINDA NBŞ TEHLİKESİ

Ancak sahur ve de özellikle iftar sofralarına oturan vatandaşlar Covid-19 salgınını gölgede bırakacak başka bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Artık neredeyse tüm tatlı gıdalarda kullanılan ve insan sağlığını ciddi tehlikeye sokan mısır glikoz şurubu NBŞ, iftar sofralarının vazgeçilmezi hurmaya da bulaştırıldı. 

TARIM BAKANLIĞI ADIM ATMALI

Konu ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, çoğunlukla Kuzey Afrika ülkelerinden gelen hurmaların glikoza bulanarak satıldığını kaydetti. Türkiye’de bu konuda bir mevzuat boşluğu olduğunu ifade eden Vargı, "Tarım Bakanlığından hurma üzerine glikoz şurubu dökülerek satılmaması konusunda bir mevzuat  değişikliği yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

PARLAK OLMAYAN HURMALAR GÜVENLİ

Vatandaşın hurma alırken nelere dikkat etmesi yönünde bilgilerde veren Vargı, "Bu hurma tezgâhta ıslak gibi durur. Elinize aldığınızda eliniz yapış yapış olur. Tüketicilere tavsiyemiz çok, parlak olmayan hurmaları satın almalarıdır. Glikoz şuruplu hurmalar, açıkta satılabildiği gibi, bazen de üzeri naylonla kaplı köpük tabaklarda birkaç adet olarak satılıyor. Etiketler de iyi okunmalı" dedi.

KUDÜS HURMASI YALANI

Dikkat çeken bir bilgiyi daha gazetemizle paylaşan Vargı, piyasada Kudüs Hurması olarak satılan hurmaların aslında genetiği ile oynanmış İsrail ürünü olduğunu söyledi. Türkiye'nin geçen yıl ki hurma ithalatında Suudi Arabistan'dan sonra 12,4 milyon dolar ile ikinci sırada İsrail'in geldiğini belirten Vargı, "Türkiye'de hurma üretimi varken, İsrail'den genetik yapısı ile oynanmış olduğu belirtilen hurma ithal edilmesine bir anlam veremiyoruz. Türkiye'nin kendi ürettiği çok daha sağlıklı hurması, inciri ve kayısı kurusu varken millete GDO'lu hurma yedirilmemelidir" açıklamasında bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 16:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 1 yıl Önce

Uzun yıllardır glikoz şuruplu hurmalar satılıyor. Marka içinde BAL ismi geçiyor. Küçük harflerle içindekiler kısmında glikoz şurubu yazıyor. Mevzuat açısından şimdiye kadar sıkıntı yoktu. Yani bal diye glikoz şurubu satın alanlar oluyordu.. Glikoz şurubundan daha tehlikelisi diyet içecekler, şekersiz limonatalar, meyve aromalı içecekler var. Bunlarda tatlandırıcı içeriyor. insanlar sağlıklı olduğunu düşünerek alıyor. Malesef ticari Ahlakta sorun var.

Misfak
Misfak - 1 yıl Önce

Gıda ürünlerinde neden bu kadar hile yapılıyor nasıl bir ülke olduk bu ürünleri denetleyen ler bu vebali nasıl ödeyecek. Israil denince aklıma geliyor genelde Türk insanına balık hafiza derler. Davos bana bir şeyler hatırlatıyor ama tam olarak yinede çıkaramadım ha korono yardımı ne oldu .

banner151

banner251