NBŞ kotası dolaylı yoldan kaldırılıyor!

Türkiye ekonomisi ve tarımı için hayati önem taşıyan şeker pancarı üretimine büyük bir darbe vurulmaya hazırlanıyor. Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) bir parçası olan Glikoz, kota kapsamı dışına çıkarılacak. NBŞ'nin diğer parçası olan İzoglikoz'un ise kotası artırılacak.

NBŞ kotası dolaylı yoldan kaldırılıyor!
banner282

Türkiye ekonomisi ve tarımı için hayati önem taşıyan şeker pancarı üretimine büyük bir darbe vurulmaya hazırlanıyor.

Türkiye ekonomisi ve tarımı için hayati önem taşıyan şeker pancarı üretimine büyük bir darbe vurulmaya hazırlanıyor. Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) bir parçası olan Glikoz, kota kapsamı dışına çıkarılacak. NBŞ'nin diğer parçası olan İzoglikoz'un ise kotası artırılacak. Bu iki adımla, ABD'li Cargill başta olmak üzere NBŞ firmalarına kıyak sağlanırken, pancar üreticisine ise büyük bir darbe vurulacak.

HÜKÜMETİ İKNA ETTİK!

Önceki gün İstanbul'da yapılan, 'Şeker Sektöründe Sektörün Sorunları Toplantısı'nda büyük bir skandal ortaya çıktı. Şeker piyasasını düzenlemekle görevli bulunan Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, NBŞ'nin bir parçası olan Glikoz'un kota kapsamından çıkartılması gerektiğini belirterek, “Hükümetle bizzat görüştük. Bakanı ve Hükümeti bu konuda ikna etmiş durumdayız. Glikoz kota kapsamından çıkartılacaktır" dedi.

MEVCUT DURUMDA BİLE DENETLENEMİYOR!

Tekin'in bu skandal değerlendirmeleri, şeker sektöründe büyük yankı bulurken, 'Hüsnü Tekin Kime Hizmet Ediyor?' sorularını da yeniden gündeme getirdi. Türkiye'de mevcut durumda sektör tam olarak denetlenemediği için Glikoz'un kota kapsamı dışına çıkarılması, dolaylı yoldan NBŞ'nin bir bütün olarak kota kapsamı dışına çıkarılması anlamına geliyor. Böyle bir tehlike ortada dururken, Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin'in AB'yi gerekçe göstererek, Glikoz'un kota dışına çıkarılması için hükümet nezdinde lobi faaliyeti yürütmesi dikkat çekti.

OYUN İÇİNDE OYUN TEZGÂHLANIYOR!

Bilindiği üzere NBŞ konusunda yıllardır büyük bir oyun oynanıyor. Şöyle ki, NBŞ'nin iki parçası bulunuyor. Glikoz ve İzoglikoz. İkisinin de üretimi kota dahilinde yapılıyor. Burada pancar şekerinin baş düşmanı Glikoz değil İzoglikoz'dur. ABD'li Cargill başta olmak üzere kotası bulunan 5 NBŞ firması, daha fazla karlı olduğu için kendilerine tanınan yüzde 10 kotanın neredeyse tamamına yakınını Glikoz üretiminde değil İzoglikoz üretiminde kullanıyorlar.

NBŞ FİRMALARI İÇİN GÖZ YUMULUYOR!

AB ülkelerinde ise bu oran tam tersi durumda. Yani AB'de üretilen NBŞ'nin yaklaşık yüzde 20'sini İzoglikoz oluştururken, yüzde 80'ini de Glikoz oluşturuyor. Türkiye'de ise şeker açığı bulunmadığı halde sırf NBŞ firmaları daha fazla kar etsin diye, kotanın tamamına yakının İzoglikoz üretiminde kullanılmasına göz yumuluyor.

ŞEKER KURUMU YETKİSİNİ KULLANMIYOR!

Şeker Kurumu, şeker pancarı üretimine büyük darbe vuran buradaki oyunu ise nedense yıllardır görmezlikten geliyor. Şeker Kurumu, burada pekâlâ NBŞ firmalarının oyununu bozabilir. Buna da yetkisi var. Ama Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, bu yetkisini bugüne kadar kullanmadı ve kullanmamaya da devam ediyor. Diğer yandan NBŞ kotasının tamamına yakınının İzogilikoz'da kullanılmasından dolayı haklı olarak Glikoz açığı ortaya çıkıyor. Bu oyunu tezgâhlayanlar da bu sefer, bu açığı gerekçe göstererek, Bakanlar Kurulu üzerinde NBŞ kotasının artırılması için lobi faaliyeti yapıyorlar. Şeker Kurumu ve NBŞ firmaları, yaptıkları bu lobi faaliyetlerinin karşılığını da her yıl alıyorlar. Yani şeker pancarı ve pancar çiftçisi üzerinde, oyun içinde oyun tezgâhlanıyor. Böyle bir ortamda Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin'in, Glikoz'un kota kapsımı dışına çıkarılacağı müjdesini vermesi ise çok manidar bulundu.

PANCAR ÇİFTÇİSİ BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR!

Glikoz'un kota kapsamı dışına çıkarılması için mücadele veren Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin'in öncelikle pancar çiftçisine şu soruların cevabını vermesi gerekiyor: “Bugüne kadar NBŞ firmalarına, kotanın neden tamamına yakını İzoglikoz üretiminde kullandırıldı? İhtiyaç olduğu halde kotanın içindeki Glikoz oranı neden artırılmadı? Firmaların bu yönde üretim yapmaları için bir karar neden alınmadı? Bir taraftan glikoz açığı gerekçe gösterilerek Şeker Kurumu tarafından her yıl NBŞ kotasının artırılması talep edilirken, diğer yandan firmalara bu yönde bir sınırlama getirilmemesi büyük bir çelişki değil midir?"

Milli Gazete

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 00:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
üretim
üretim - 6 yıl Önce

Varsın birileri zengin olsun türk çiftçisi zor şartlarda pancar yetiştiriyordu.konuda ekmez dışarıdan gılgoz gelir ama 5 .10 yıl sonra üretcek çiftçi kalmayacak tarım bitiyor ,beyler aklınızı başınnıza alın yeter yeter artık,

- 6 yıl Önce

Onunda yapın bakalım

- 6 yıl Önce

Çifçinin şeker pancarıyla oynamayın bu sektör milyonlarca insana ekmek veriyor hemde sağlığıyla falanda oynamıyor nedir bu cargil sevgisi arkadaş insanların sağlığını tehdit eden bu yapay tatlandırıcı için umarım hükümet pancar çifçisini,nakliyeciyi,tarlada çalışan insanların umudunu karartmaz saygılarımla

kime calışıyor
kime calışıyor - 6 yıl Önce

şeker kurulu başkanı hüsnü tekin bey acaba yapay tatlandırıcı ların insan sağlığının birinci düşmanı olduğunu biliyor mu yok sa bilmiyormu biliyor saki mutlaka biliyordur o zaman akla iki şey geliyor birincsi cok uluslu nbş üreticilerinden artırılan her tatlandırıcı kotasından cebine bir pay alıyor ikincisi ise kanser ilaci üreten ilac firmalarına bir ortaklığı var hükümeti tarım bakanını göreve cağırıyorum pancar ciftcisi ve türk halkı bir kac kişinin daha fazla par kazanması icin katlediliyor yıllardır aynı senaryolar
avrupa amerika yapay tatlandırıcı kotalarını sağlığa zararlı diye sürekli düşürürken hatta bazı ülkeler tatlandırıcı üretimini yasaklarken bizde neden üretim kotaları devamlı yükseltiliyor anlamak mümkün değil

Herkes görevini yapmalı
Herkes görevini yapmalı - 6 yıl Önce

Şeker kurumu 9 üyesinin 3 tanesi pancarcı, 1 tanesi glikozcu, diğerleri bakanlıkların görevlendirdiği zatı muhteremler. Bir yerlerde eksik var ama nerde?, bu kanun çıkarken de şahsım adına çok çalışmıştım, (NBŞ kotalarının düşmesi yönünde). Kurum üyelerinin görevlerini layıkıyla yapmaya çağırıyorum, denetimin yeterince yapılmadığı aşikar. Çünkü artırılmış kotasıyla 325 bin ton olan Glikozcular, 547 bin ton üretebiliyor. 5 fabrika bunu yapıyor, yeni kurulan 4 fabrikanın kotası bile yok iken. Önümüzdeki günlerde pancar üreticisini hiç de iyi bir tablo beklemiyor.

banner151