Mehdi Eker döneminde tanıtımı yapılan yerli yoğurt mayasının akıbeti ne oldu?

Mehdi Eker’in Bakanlığı döneminde 2012 yılında tanıtımı yapılan yerli endüstriyel yoğurt mayası bugüne kadar neden üretime kazandırılamadı? 

Mehdi Eker döneminde tanıtımı yapılan yerli yoğurt mayasının akıbeti ne oldu?
banner200

Gıdadedektifi, Mehdi Eker’in Bakanlığı döneminde 2012 yılında tanıtımı yapılan yerli endüstriyel yoğurt mayasını hatırlatarak, 8 yıldır Ankara Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli mayaların neden endüstriyel üretime kazandırılamadığının sorusunu gündeme getirdi. Türkiye’nin yıllık 20 milyon dolar maya ithalatı olduğuna dikkat çeken Gıdadedektifi, geliştirilen yerli mayanın endstriyel üretime dönüştürülememesinden dolayı Türkiye’nin döviz kaybının 200 milyon dolar olduğuna işaret etti. 

TORKU TÜRKİYE'Yİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARDI

Türkiye’de yoğurt mayası ithal edilirken, TORKU bu konuda önemli bir adım atarak, Türkiye’yi bu konuda dışa bağımlılıktan kurtardı. TORKU yerli mayayı 2020'de üretmeye başlarken, Gıdadedektifi, 2012 yılında Mehdi Eker’in Bakanlığı döneminde başlatılan yerli yoğurt mayası çalışmalarının bugüne kadar neden bir sonuç vermediğini gündeme getirdi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2012 yılında yaptığı tanıtımda, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Ankara Üniversitesi'nin birlikte yürüttüğü ortak proje ile yerli yoğurt mayasının üretildiğini açıklamıştı. Mehdi Eker, "Köy Masasıyla Kendi Yoğurdunu Kendin Yap" projesiyle 30 yıldır ithal edilen yoğurt mayasını AOÇ olarak ürettiklerini söylemişti. 

SORUMLUSU HANGİ KURUM?

2012 yılında Eker döneminde tanıtımı yapılan yerli yoğurt mayası endüstriyel üretime kazandırılamadı. Bu duruma dikkat çeken Gıdadedektifi, “İlk kez 2012 yılında üretilen ve basın toplantısında dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından ‘Türkiye bu ithalatı yapmaktan artık kurtulmuştur” ifadelerine rağmen aradan geçen 8 yıllık süreçte Ankara Üniversitesi’nde geliştireln yerli mayalar neden endüstriyel üretme kazandırılmamıştır.? Geçen 8 yıllık süreçte ortalama 200 milyon dolarlık milli servet kaybının sorumluluğu hangi kurumdadır?” sorusunu gündeme getirdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 18:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aha aha
Aha aha - 2 yıl Önce

Expo Antalya'ya ne olduysa, Faruk Çelik in milli tarımına ne olduysa, Pakdemirli nin akıllı küpesi ile elektrikli traktörüne ne olacaksa o oldu.

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Bakan diyecek ki. Para var ithal ediyoruz. İthalata bahane aranıyor?

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

İthalat varken ne gerek var yerli üretime!? Hemi

Ne oldu
Ne oldu - 2 yıl Önce

Yalandı, yalan oldu. Tipik bir Tarım Bakanlığı ARGE ürünüdür. Bugün reklamı yapılan işleri Allah ömür verirse gelecekte sorarak haberini yaparsınız. İşiniz iş sizin

ciftci
ciftci - 2 yıl Önce

ekerin bakanliga doldurdugu vasifsizlar ve ne idugu belirsizler tarimi hayvanciligi bakanliktaki her isi batirip kirlettiler. kimse bu enkazi kaldirip temizleyemez. gida pahalliligi ak partiyi bitirdi.

Rasim yılmaz
Rasim yılmaz - 2 yıl Önce

Bakanlık Mehdi eker bey gittikten sonra icine edilmiş bir kurum halini aldı. Mehdi bey bakanlığın başına gelirse bir umut düzelebilir. Hele bu bakan pakdemir li ve bakan yardımcıları aksu, metin bakanlığın batırmışlar acilen bu kurumun başından uzaklaştırmak lazım.

Adam Bakandı
Adam Bakandı - 2 yıl Önce

Ne yapıldıysa Mehdi Eker döneminde yapıldı, iyi yetişmiş değerli bir insandı, devlet adamıydı. Sonrakiler onun mirasını ye ye bitiremiyorlar.

Huseyin mutlu m
Huseyin mutlu m - 2 yıl Önce

Bu mehdi eker ne yapi et isi duzeldi duzelecek hani duzeldimi en buyuk yanlis fakir olacaak fakir hayvani aliyor evde hayvala beraber yatiyor yatmakla evde kendi af pokunu yemiyor


banner251