Meclis'te sahte bal tartışmasında kavanozlar tutmadı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Meclis kantininde satılan sahte bal iddialarına yönelik bir açıklama yaparak, söz konusu firmanın tespit edilen hileli ürünündeki parti numarasının Meclis kantininde satılan ürünle tutmadığını açıkladı.

Meclis'te sahte bal tartışmasında kavanozlar tutmadı!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bazı basın ve yayın organları ile sosyal medyada, İyi Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş’un iddia ederek gündeme taşıdığı “Türkiye Büyük Millet Meclisi kantininde, taklit, tağşiş vb. sebeplerle Bakanlığımız tarafından satışı yasaklanan ve ifşa edilen ürünlerin satıldığı”nı öne sürmesi nedeniyle açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür." denildi. 

Buna göre açıklamada, "Kamuoyuna yansıyan iddialar üzerine Bakanlığımız gıda kontrol görevlilerince  22.11.2019 tarihinde ilgili işletmeye gidilerek inceleme ve denetimler yapılmıştır. İddialara konu satış noktasında yapılan inceleme ve denetimde, daha önce Bakanlığımız tarafından kamuoyuna duyurulan (ifşa edilen) söz konusu firmanın D.B.1/4 parti numaralı ürününe rastlanmamıştır. Ayrıca söz konusu firmanın işyerinde bulunan ürünlerinin etiket bilgilerinde ve muhafaza koşullarında herhangi bir olumsuzluk olmadığı tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPAN FİRMALAR DENETİMİ YAPILMAYAN ÜRÜNLERİNİ SATABİLİYOR

Bilindiği üzere Bakanlık denetimlerinde firmaların taklit ve tağşiş yaptıkları ürünler partilere göre işlem yapılıyor. Taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmanın bütün ürünleri toplatılmazken, sadece denetimin yapıldığı partideki ürünlere işlem uygulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının açıklamasına göre, Meclis kantininde satıldığı iddia edilen balın da taklit ve tağşiş yaptığı teşhir edilen söz konusu firmanın denetimi yapılan parti numaralı ürünü değil de denetimi yapılmayan bir başka parti numaralı ürününün satıldığı kaydedildi. 

Bakanlık açıklamasında devamında şunlar kaydedildi: 

"Ancak yine de işletmede satışa sunulan farklı parti numaralarına ait ürünlerden numuneler alınmış, analizi yapılmak üzere ilgili laboratuvara gönderilmiştir.

Bakanlığımız tarafından yapılan kamuoyu duyuruları firmaların ürettikleri ürünün sadece ilgili partisini kapsamaktadır. Dolayısıyla aynı firmanın diğer ürün ve parti numaralarını kapsamamaktadır.

Denetimlerle taklit ve tağşiş yaptığı anlaşılan firmalara 5996 sayılı Kanun kapsamında idari para cezası ve diğer idari yaptırımlar uygulanmakta olup, firmalar  5996 sayılı Kanun gereği olumsuzluğa konu ürünleri piyasadan toplatmakla yükümlüdür. Bakanlığımız gıda denetimlerinde uygunsuzluk tespit edilen ve kamuoyu duyurularına (ifşa edilen) konu firmalar ile ürünlerine yönelik denetimlerini aralıksız sürdürmektedir.

Diğer yandan her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızın da ifşa edilen ürünlerin piyasada satışına dair ihbarlarını ALO 174 Gıda Hattına yapmaları büyük önem arz etmektedir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 23:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan
Erkan - 2 yıl Önce

Meclis çifçinin zirat bankasına olan borçlarımızla ilgilensin biraz da boş işlerle uğraşmasın

ali koyuncu
ali koyuncu - 2 yıl Önce

ben balıkçılık yapıyorum milli emlaktan yer kiraladım yeri mera hazine adına tesçillendırdim yapı kayıt belgesi aldım yapılan yerlere almamızda herhangi bir sakınca varmış yoksa neden iptal ediyorlar

banner151

banner251