Kırmızı ette ESK çağrısı: Fiyatları 4 lira artırarak kesimlere başlamalı

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, besicinin zararına üretim yaptığını, bu şartlarda üretimi devam ettirmesinin mümkün görünmediğini belirterek, ESK'yı göreve davet etti.

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) biran önce devreye girerek, karkas kesim fiyatlarını 4 lira artırarak, kesimlere başlaması gerektiğinin altını çizen Aras, “Mevcut durumda besici zararına üretim yapıyor. Bu soruna müdahale edilmezse besicinin bu şartlarda üretim yapması mümkün görünmüyor. Hayvanını kestiren besiciler, yerine hayvan almıyor. Bu da işletmelerin boşalması, üretimin durması demektir” diye konuştu. 

ESK BESİCİYE NEFES ALDIRMALI 

ESK’nın yerli 32, ithal 31 liradan kestiği karkas kesim fiyatını acilen 4 lira artırması gerektiğini vurgulayan Aras, “ESK kesim fiyatları artırarak kesime başlamalı. Besiciye nefes aldırmalıdır” çağrısında bulundu. Karkas kesim fiyatları hakkında da bilgi veren Aras, yağsız kesimin 38 lira, yağlı kesimin 35-36 liraya kadar çıktığını ancak son bir ayda fiyatların geriye geldiğini belirterek, şu anda yağsız kesimlerin 34.5 lira, yağlı kesimlerin ise 32 lira seviyesinde bulunduğunu ifade etti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 12:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Esk, TMO gibi müdahale görevini yapmalı, besiciler zarar etmemeli. Küçükbaş hayvancılıkta iyi bir gelişme var umarım arz fazlası olunca zarar etmezler. Bunun için ESK her türlü tedbiri almalıdır.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Yapmayın bu işi diyorlar kısaca zararederek olmaz

Ülkede çok fazla hayvan var.
Ülkede çok fazla hayvan var. - 1 yıl Önce

Talep edilen ete göre çok fazla bir üretim olduğu için fiyatlar düşük gidiyor. Ahırlar boşalıyorum tezini Yonca saman fiyatları bozuyor. Maalesef ben bu duruma inanmıyorum. Hayvanlara yedirmek için yulaf yonca alamıyoruz fiyatlar çok yükseldi.

Nigdeli cifci
Nigdeli cifci - 1 yıl Önce

Sayin başkan şuan 32 lira 4 lira zam 36 lira gene bişi kazanmaz besici yemin torbası 100 lira arpa ezmesi 1500 1600 lira etin hakkı şu anda 40 lira ve üzeri saygilar

sedat
sedat - 1 yıl Önce

zarar diyosunda bizim buralarda yol boyu heryer mandıra daha da yenileri yapılıyo

Celâl yasar
Celâl yasar - 1 yıl Önce

Fiyatlari artırmakla olurmu tüketici nasıl alacak diye düşünmek lazimm piyasada para vede iş olmadığını da düşünmek lazım saygilar

Uğur
Uğur - 1 yıl Önce

KIRMIZI et zam vermişler devlet büyükleri el atsın

Ali altıncan
Ali altıncan - 1 yıl Önce

Südü 1500 ze indirin yemi 50tlye indirin kabıl ama nerde o yürek siz alışmışsınız vatandaşı yimeye ama o günlerde gelecek sandıklar önümüze kondugu günler ozamman görüşeceğim