Kim bu şekerin üç atlısı?

Kim bu şekerin üç atlısı? Milli Gazete yazarı Sadettin İnan, bugünkü köşe yazısında Ankara'nın derin kulislerinde konuşulan üç isme dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl satılan şeker fabrikalarının da hükümetin kararından daha ziyade bu üç ismin organizasyonuyla satıldığına dikkat çeken İnan, bu üç ismin amacının ise fabrikaları kendi inisiyatifleri doğrultusunda dizayn ederek, sektörün patronu olmak istediklerinin altını çizdi.

Kim bu şekerin üç atlısı?
banner200

Kim bu şekerin üç atlısı? Milli Gazete yazarı Sadettin İnan, bugünkü köşe yazısında Ankara'nın derin kulislerinde konuşulan üç isme dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl satılan şeker fabrikalarının da hükümetin kararından daha ziyade bu üç ismin organizasyonuyla satıldığına dikkat çeken İnan, bu üç ismin amacının ise fabrikaları kendi inisiyatifleri doğrultusunda dizayn ederek, sektörün patronu olmak istediklerinin altını çizdi. Ancak bu planın deşifre olduğunu belirten İnan, “Şekerin üç atlısı olarak da tanımlayabileceğimiz bu isimler, fabrikaları kendi inisiyatifleri doğrultusunda dizayn ederek, sektörün patronu olmak istiyorlardı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, nişasta bazlı şekerlerin kotasını düşürme kararından sonra bu üç ismin planın deşifre olduğunu düşünüyorum” dedi.

Diğer yandan, sessiz sedasız görevden alınarak BDDK Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Ahmet Aksu ile ilgili de kulis bilgilerini paylaşan İnan, şunları kaydetti: “Sessiz sedasız görevden alınınca sevinmiştik ancak duyumlarımıza göre 'kendisinden hesap sorulamayan' bürokrat, yakın çevresine BDDK Başkanı olacağını söylüyormuş. Artık bunu yakın çevresine kendisinin ne kadar değerli (paylaşılamayan!) bir bürokrat olduğunu göstermek için mi yoksa gerçekten yukarılarda bu kişiyle ilgili böyle bir planlama olduğu için mi söylüyor bilemiyorum ama Özelleştirme İdaresi ile BDDK arasında bu bürokrattan dolayı ilginç gelişmeler yaşanıyor” yorumunda bulundu.

Ancak Aksu'nun eski kurumundan da bir türlü ayrılmadığını hatta yasalara aykırı olmasına rağmen değerli evraklara imza attığı yönünde iddialara vurgu yapan İnan, “Özelleştirme İdaresi ile BDDK arasında son günlerde yaşanan bu 'sıcak gelişme' aslında kamu şeker fabrikalarının da hangi mantıkla özelleştirildiğini bize çok iyi anlatıyor” ifadesinde bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251