Kayısıdaki alarm TBMM gündeminde

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulması sırasında çiftçiyle ilgili birden çok konu gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Zekeriya Temizel, kayısı üretiminde dünya birinciliğini Türkmenistan'a kaptıracağımız uyarısında bulundu.

banner255
Kayısıdaki alarm TBMM gündeminde
banner200

ÖZEL HABER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e sorular yönelten Temizel'in kayısıyla ilgili sözleri tutanaklara şöyle geçti: “Şimdi, bu ürünlerin sıfır atık ilkesiyle değerlendirilmesiyle ilgili olarak çok somut bir örnek vermek istiyorum sizlere değerli arkadaşlar. Kayısı üretiminde dünya 1'incisiyiz, yakında 1'inciliğimizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız, ayrı bir olay, Türkmenistan geliyor büyük bir şeyle yuvarlana yuvarlana.

Verdiğim rakamların hepsi alt sınırdan ve kötümser rakamlar, iyimser değil, en düşükleri. Türkiye'de aşağı yukarı 700 bin ton civarında kayısı üretiliyor, bunun 200 bin tonunun yaş olarak tüketildiğini varsayıyoruz. 500 bin ton kayısı kurutuluyor, 500 bin ton kurutulmuş kayısıdan 105 bin ton kurutulmuş kayısı çıkıyor. Buradan elde ettiğimiz gelir 180-200 milyon dolar. Peki, geriye kalan ürünleri ne yapıyoruz? Şimdilerde çekirdeklerle kayısı süsleyerek falan verilen kuruyemişvari şeyleri bir sınai ürün, üretim olarak düşünmüyorum"

KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Kayısı üretiminde kaybedilen katma değerin kayısı ürünlerinden kazanılabileceğine işaret eden Temizel, “Kötümser rakamlara göre 500 bin ton kayısı kurusu sırasında aşağı yukarı 60 bin ton civarında da kayısı çekirdeği çıkıyor. 60 bin ton kayısı çekirdeğinden en kötümser rakamlara göre 30 bin ton, ben 20 bin ton kayısı çekirdeği içi çıkıyor diyorum, 20 bin ton kayısı çekirdeği içinden de neredeyse 9 bin ton kayısı çekirdeği yağı çıkıyor. 9 bin ton kayısı çekirdeği yağı nereden bakarsanız bakın -ki bizim kayısı yağlarımız çok kalitelidir- bizim kuru kayısıdan elde ettiğimiz gelirin tam 2 katına tekabül ediyor" bilgisi verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayısı elbistan
Kayısı elbistan - 5 yıl Önce

Varsın kapsınlar malatyalı tüccarlarmı kapsn rant saglasın

banner151

banner251