Ispanak zehirlenmesiyle ilgili önemli açıklama

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ıspanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarına ilişkin önemli bir açıklamada bulunarak vatandaşlara uyarılarda bulundu. 

Ispanak zehirlenmesiyle ilgili önemli açıklama
banner200
banner217

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden 02.11.2019 tarihinde yapılan ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir. 

Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden ise pişmiş ıspanak yemeği numunesi alınmıştır. 
Alınan numunelerin ileri tetkik sonuçlarında ıspanak içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edilmiştir.

Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür.

İl Müdürlüğümüze ulaşan tüm ihbarlar değerlendirilmekte, konuyla ilgili değişik ilçelerimizden sağlık kuruluşlarına başvuranların ıspanak satın aldıkları işletmeler, resmi kontrole tabi tutulmakta, numune alınmakta ve alınan numuneler laboratuvarlara gönderilmektedir.

Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Akçaoğlu
Hasan Akçaoğlu - 12 ay Önce

Ergene nehrini görmüyorlarmı zehir akıyor kanser olanlar her gün artıyor

banner151

banner251