Ispanak zehirlenmesinden kaç kişi etkilendi?

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, ıspanaktan kaynaklı olduğu ortaya çıkan gıda zehirlenmeleriyle ilgili sağlık kuruluşlarına başvuran 108 kişiden 80’inin taburcu olduğunu, 28’inin ise gözlem altında tutulduğunu açıkladı.

Ispanak zehirlenmesinden kaç kişi etkilendi?
banner200
banner217

İstanbul’da ıspanaktan zehirlenme şüphesiyle onlarca kişi hastanelere başvururken, Tekirdağ’da da ıspanak yedikten sonra rahatsızlanan 40’ın üstünde kişi hastanelere başvurmuştu.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıspanaktan zehirlenme iddiasıyla ilgili olarak, “Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür” açıklaması yapmıştı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü de, ıspanaktan zehirlenme vakalarına ilişkin rakamları paylaştı. Yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son günlerde medyada yer alan gıda zehirlenmeleri haberlerine ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

4 Kasım 2019 tarihi itibari ile sağlık tesislerimize; atropin ve scopalamin içeren yabancı otların tüketimi sebebiyle oluşan rahatsızlıklara istinaden toplamda 108 kişi başvurmuştur. Bu kişiler, uzman sağlık personellerimizce değerlendirilip gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak 80’i taburcu edilmiş olup, 28’i ise gözlem altındadır.

Bu otların tüketiminin klinik bulguları; görme bulanıklığı, cilt kuruluğu, taşikardi, kabızlık ve bazen hipertansiyon belirtileri şeklinde görülebilmektedir. Şu an itibari ile hastalarımızın herhangi bir hayati tehlikesi söz konusu değildir.

Ayrıca, sosyal medya üzerinden kaynağı belli olmayan birçok paylaşım yapılmış olup, resmi makamlar tarafından doğrulanmadıkça hiçbir bilgiyi dikkate almayınız.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251