Gıda, her yıl 2 milyon can alıyor

Gıda Mühendisleri Odası, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nedeniyle yayımladığı basın bildirisinde, güvenli olmayan gıdalar nedeniyle dünyada her yıl, yaklaşık 2 milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Gıda, her yıl 2 milyon can alıyor
banner200
banner217

Gıda Mühendisleri Odası, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nedeniyle yayımladığı basın bildirisinde, güvenli olmayan gıdalar nedeniyle dünyada her yıl, çoğunluğu çocuk olmak üzere, yaklaşık 2 milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, gıda güvenliğinin ülkeler tarafından halk sağlığı konusunda öncelikli konu olarak kabul edilmesi gerektiğine işaret etti.

Gıda Mühendisleri Odası, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nü nedeniyle yayımladığı basın bildirisinde, Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yılın ana temasını “Çiftlikten Sofraya Güvenli Gıda" olarak belirleyerek, insan sağlığı için güvenli gıda tüketiminin ne kadar önemli olduğuna dikkat çektiğini kaydetti. Birçok insanın hayatında bir kez olsun gıda veya su kaynaklı bir zehirlenmeye maruz kaldığına işaret edilen bildiride, zararlı bakteriler, virüsler, parazitler veya kimyasallar içeren gıdaların, ishalden, kansere 200'den fazla hastalığa neden olduğu belirtildi.Güvenli olmayan gıdalar nedeniyle dünyada her yıl, çoğunluğu çocuk olmak üzere, yaklaşık 2 milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilen bildiride, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için; yeterli miktarda sağlıklı ve besleyici gıdaya erişimin kaçınılmaz olduğu ifade edildi. Gıda güvenliği, beslenme ve gıda güvencesinin birbirine bağlı ve ayrılmaz kavramlar olduğu vurgulanan bildiride, gıda güvenliğine yönelik tehlikelerin sürekli artış gösterdiği kaydedildi.

TÜM KESİMLER ÜZERİNE DÜŞENİ YERİNE GETİRMELİ

“Gıdanın globalleşmesi, ulusal ve uluslararası gıda güvenliği sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir gıda kirlenmesi artık dünyanın diğer ucunda yaşayan tüketicilerin sağlığını da etkileyebilmektedir" denilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Çiftlikten sofraya gıda zincirinde gıda güvenliğinin korunması konusunda tüm kesimler üzerine düşeni yerine getirmelidir. Bu konuda en büyük sorumluluk resmi makamlara düşmektedir. Resmi makamlar, gıda zincirindeki gıda üreticileri ve tedarikçilerinin sorumluluklarını belirleyip, tüketiciye güvenli gıda sağlamalarını garantileyecek olan gıda güvenliği sistemlerini oluşturacak ve uygulayacak olan yasal mevzuatı ve hukuki çerçeveyi geliştirmede kilit rol oynarlar."

YORUM EKLE
banner151

banner251