Gıda güvenliğinde Türkiye’yi bekleyen tehlike!

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, gıda güvenliği ve gıda güvencesine dikkatleri çekmek için bir açıklama yaptı. Kaya Türkiye'yi ve dünyayı gıda güvenliği ve gıda güvencesi konusunda büyük tehlikelerin beklediğini söyledi.

banner255
Gıda güvenliğinde Türkiye’yi bekleyen tehlike!
banner200

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Günay Kaya, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından bu yıl 16 Ekim Dünya Gıda günü nedeniyle belirlenen "iklim değişikliğine bağlı olarak gıda ve tarımın da değişmesi gerekliliği" konusu ile ilgili bir açıklama yaptı. Kaya yapılan son araştırmalarda gıda güvenliğine etki eden faktörler arasında iklim değişikliğinin gün geçtikçe önemini arttırdığının altını çizdi.

Sağlıklı, güvenli gıdanın ve bu gıdaların temin edilebilmesinin insanın en temel hakkı olduğunu kaydeden Kaya, iklimsel değişikliklere bağlı olarak Türkiye'yi ve dünyayı gıda güvenliği ve gıda güvencesi konusunda büyük tehlikelerin beklediğini belirterek bu küresel gıda sorununun biran önce çözülmesi gerektiğinin en başat sorunlardan biri olduğunu dile getirdi.

Kaya, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)'nin yayımladığı raporda geçtiğimiz yüzyıla kıyasla küresel sıcaklık değerlerindeki artışın, artan gıda talebi ile birlikte değerlendirildiğinde gıda güvenliği açısından hem bölgesel hem de küresel ölçekte ciddi sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunduğunu söyledi.

Küresel iklim değişikliğinin doğuracağı önemli sonuçlarının ise yetersiz beslenme ve gıda fiyatlarındaki istikrarsız olduğuna dikkat çeken Kaya şunları kaydetti: “Kaynakların emperyal amaçlar için haksız ve adaletsiz yağmalanması ve bölüşümü sonucu maalesef dünyanın bir tarafında gıdaya muhtaç aç milyarlar, gıda bulamadığı açlıktan ölen milyonlarca çocuk, bir tarafta ise aşırı lüks ve israf içinde obeziteden kurtulmak için milyonlarca dolar harcayan insan manzaraları var. Bu olumsuz görüntü düzeltilmezse bugün ve yarın dünya insanlığını çok zor günler beklemektedir. Gıda üretiminde ve güvenliğinde, yoksulluğa ve açlığa karşı tüm dünya kamuoyu birlikte mücadele etmelidir. Burada başta BM ve FAO olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlara, devletlere ve sivil toplum kuruluşlarına çok önemli sorumluluklar düşmektedir. “

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Ülke güvenliğide gıda güvenliği kadar önemlidir!!!

Tehlike
Tehlike - 5 yıl Önce

En büyük tehlike kripto Fetöcülerin hala görevlerinin başında bulunmasıdır.

Ağaya beleş
Ağaya beleş - 5 yıl Önce

kripto felan değil herşey ortada arkadaş. kimse üzerine alınmıyor söyleleni yazılanı. bu kadar laf bana söyleniyor sanki. üzerine alınması gerekenler hiç alınmıyor. bizdeki toçbirsen yöneticilerinin birtanesi desen ortada yok. nereye gittiler ne iş yaparlar bilen yok.

banner151

banner251