Gıda fiyatları neden artıyor?

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, gıda fiyatlarındaki artışın nedeninin tarımda uygulanan yanlış politikalar olduğunu belirterek, “Sorun çiftçide ve ürettiği ürünlerde değil, üretimi tepeden tırnağa dışa bağımlı hale getiren AKP yaklaşımındadır” dedi.

banner255
Gıda fiyatları neden artıyor?
banner200

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada gıda fiyatlarındaki artışın nedenlerini şöyle sıraladı:

Tarımda yapısal sorunlar düzeltilemediği gibi AKP bu sorunları daha da ağırlaştırdı. Örneğin sulama altyapısı bir türlü tamamlanamadı. Altyapı eski ve 8,5 milyon hektarlık sulanabilir alanın 2,15 milyon hektarı sulanamıyor. Bu nedenle yağlı tohumlar üretim açığı veriyor ve ithal ediliyor.

Sulama tamamlanmadığı için 8 milyon hektar nadasa bırakılıyor. Ayrıca, tarım arazileri çok parselli. Türkiye'de ortalama tarım arazisi büyüklüğü 61 dekar iken Almanya'da 457, Amerika'da 1817, İngiltere'de 538, Fransa'da 521 dekar. Üstelik bu 61 dekar da 10 parçaya ayrılıyor.

Bu nedenle üretim verimli olmuyor ve parseller ekilmemeye başlanıyor. Bir diğer yapısal sorun, ekonomik anlamda örgütlenmenin olmaması. Kooperatifler olmadığı için çiftçi üretimini planlayamıyor, ürününü düzgün bir biçimde pazarlayamıyor, dolayısıyla fiyatlar istikrar kazanmıyor.

Tarımsal girdilerde de ithalata bağımlı bir ülke olmamız yapısal sorunları ağırlaştırmaktadır. Raylı ulaşım olmadığı için ulaşım maliyetleri de yüksektir. Örneğin Antalya'dan İstanbul'a nakliye kamyondaki üründen fazladır.

İTHALAT YERİNE YERLİ ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Bu yapısal sorunlar çözülmeden fiyatlarda dalgalanma devam edecektir. Girdi fiyatlarındaki artış ve dövizdeki yükselişi tarım ürünlerine gelen zamlarda etkili olmaktadır. Sıfır gümrüklü ithalat yerine yerli üretici desteklenmelidir.

Hayvan ithalatı, et ithalatı, buğday ithalatı, çeltik ithalatı yurtiçindeki fiyatları bugüne dek düşürmedi. Fiyat artışları sürdü. Gümrük sıfırlamalarıyla çiftçi üretimden caydırıldı. Şu an Türkiye'de 30 milyon dekar araziyi çiftçiler bu yanlış politikalar nedeniyle ekmiyor.

50 milyon dekar arazide nadas nedeniyle boşta. Yanı neredeyse 2 Trakya büyüklüğünde bir araziyi kullanmıyoruz. Fiyat artışları üretici ve tüketici arasındaki zincirin çok uzun oluşuna bağlıdır. Buna göre, üretici ürününü doğrudan tüketiciye ulaştıramadığı için tarladan sofraya fiyatlarda 6-7 kat fark oluşuyor.

Yaş meyve-sebze, üreticiden, zincirin son halkası olan tüketiciye gelene kadar hal dışı tüccarlar, toptancı komisyoncular fiyatı belirliyor. Kısacası gıda fiyatlarının artmasında çiftçi suçlu değildir. Üretimi planlayamayan ve rantçılara teslim olan AKP baş suçludur”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

enflasyon yükselmesin diye çiftçinin malını bedavaya düşürdüler iyide girdiler. girdiler faiz. anarmal şekilde yükseldi, çiftçi malı satıyor girdi maliyetini karşılamıyor. ekip dikmek için para. hade bankaya ver ipotegi dünyanın faiziyle al parayı sat ürünü ürün para toplamıyor hade tarım kredi al bir ton dap gübre.3500 tl yüzde otuz civarı faiz gübre bir ton dap maliyet 5000 tl çivarı. al külahı ver takkeyi çiftçi battı beyler üretemiyor. borcları öteleyin.faizi düşürün girdileri hafifletin.çiftçi rahatlasın üretir. sorun biter.

- 2 yıl Önce

allahdan korkun.çiftçiyi üretiçiyi üflediniz. 1 lt süt 1lt sudan ucuz 50 kğ yem 85 tl daha ne kadar yerin dibine sokacaksınız. 1lt mazot altı lira . bir kilo gübre üç lira üstü bir kg bugday seksen kuruş allahdan korkun çiftçiye yazık

- 2 yıl Önce

bizmi farklı dünyada yaşıyoruz anlıyamıyorum, esas mesele çiftçi battı.üretemez hale geldi, masal anlatıyorlar. dolar üzerinde hesap yapın, dünyanın en pahalı girdi ve faizini türk çiftçisi kullanıyor en ucuz malını türk çiftçisi satıyor. yinede yaranamıyor .tehlike şu bunun farkına varın çiftçi borc batagında girdiler pahalı üretemez noktaya gelindi bunu ne olur görün yürümüyor. örnek.dap gübre yüzde ikiyüz zamlandı çiftçinin cogu taban gübre kullanmadı şimdi üre gübre ikibin küsür çiftçi nasıl kullıp üretim yapacak yapmayın allah aşkına

- 2 yıl Önce

İtiraf ediyorum fiyatları ben arttırıyorum

- 2 yıl Önce

Bunu bilmek anlamak için üstün zekalı olmaya gerek yok.Geçen sene ile bu sene arasındaki üretim maliyetlerini (gübre,ilaç,tohum) vb. hesap etsinler.Cevap ortada.

- 2 yıl Önce

sayın albayrak bütün meyve ve sebze işiyle uğrasanları fırsatçı hırsız yaptı bu sektörden 100 binlerce aile ekmek yiyor belediyeler sebze meyve satarak küçük esnafa bir darbe daha vuracaklar gerçekten fırsatçılık yapan varsa kimse elinizde devlet imkanları var bulun yakalayın bütün bir sektörü karalamayın 1 kalem maldan devlet 3 5 defa kdv alıyor kdv yi düşürün antalyadan uzak illere nakliye masrafı kilo bası nerdeyse 1 tl yi buluyor lütfen bunlarıda konuşulsun

banner151

banner251