Gıda Güvenliği Kongresi Başkanı Samim Saner, gıda güvenliği konusunda bütün vatandaşları 7 - 8 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan kongreye davet etti.


" />

Evinizin gıda dedektifi olabilirsiniz

Gıda Güvenliği Kongresi Başkanı Samim Saner, gıda güvenliği konusunda bütün vatandaşları 7 - 8 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan kongreye davet etti.


Evinizin gıda dedektifi olabilirsiniz
banner200

Gerek kendi sağlığımız, gerekse yakınlarımızın sağlığını korumak için gıda güvenliğini öğrenmemiz ve güvenli gıda tüketecek biçimde yaşamamız gerektiğini hatırlatan Gıda Güvenliği Kongresi Başkanı Samim Saner, bu amaç doğrultusunda 7 - 8 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan kongrede gıda güvenliğinin tüm yönleri ile konuşulacağı ve sonuçlarının tüketiciler ile paylaşılacağını vurguladı.

Güvenilir gıdaların raf ömrü süresince insan sağlığı için tehlike oluşturmayan, insan tüketimine uygun olan gıdalar olduğunu belirten Saner, "güvenli olamayan gıdaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri kısa sürede görülebileceği gibi, uzun vadede de görülebilir. Güvenli olmayan gıdaların mide-bağırsak enfeksiyonları gibi hemen görülebilen sonuçların yanı sıra kanser, kalp-damar hastalıkları ve genetik bozukluklar gibi uzun süre sonunda ortaya çıkabilen çok önemli sonuçları vardır" dedi.


Gıda kaynaklı tehlikelerin, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olmak üzere 3 temel grupta toplandığını anlatan Saner, tüm bu gerçekler dikkate alındığında gıda güvenliğinin sağlanması için evde bizzat tüketiciler tarafından alınacak pek çok önlem bulunduğunu dile getirdi.


Saner, başlıca tedbirleri şu şekilde sıraladı:

Ellerin temizliği son derece önemlidir.

Gıda maddelerinin temizliğinde doğru yöntemler kullanılması çok önemlidir. Kesinlikle sabun veya deterjan kullanılmamalıdır.

Çapraz bulaşma riskini önlemek için mümkünse tavuk eti, balık eti ve kırmızı eti doğramak için ayrı, sebze ve salata gibi ürünleri doğramak için ayrı doğrama tahtası kullanılmalıdır. Aynı tahta kullanılacaksa yapılacak işlemler arasında sıcak su ve deterjanla yıkanarak iyice temizlenmelidir.

Sebze ve meyveler tüketilmeden evvel mutlaka iyice yıkanmalıdır. Hatta mümkünse yıkama suyunun klorlanması amacıyla eczanelerden temin edilebilen klor tabletleri ile kullanım talimatlarına harfiyen uyularak klorlama işlemi yapılmalıdır.

Pişirilmiş gıdalar hemen tüketilmeli ya da daha sonra tüketilecek ise hızlıca soğutulmalarını takiben buzdolabında saklanmalıdırlar.

Dondurulmuş ürünler oda sıcaklığında değil, buzdolabı sıcaklığında (4-8 derecede) veya varsa mikrodalga fırında çözündürülmeli ve bir kez çözündürülmüş ürün bir daha dondurulmamalı, kısa sürede işleme tabi tutulmalıdır.

Dondurulmuş ürünler buzluğa, "önce gelen, önce tüketilir" prensibi ile yerleştirilmeli ve tüketilmelidir.

Yüksek sıcaklıkta uzun süre kaynatılarak yapılan reçellerde insan sağlığı açısından tehlike oluşturan bir kimyasal oluşmaktadır. Evde üretilen reçellerin bileşimi uzun süre kaynatmayı gerektirmeyecek biçimde hazırlanmalıdır.

YORUM EKLE
banner151

banner251