Evde kırık zeytin nasıl yapılır?

Eylül sonu itibariyle evde yeşil zeytin ya da kırma zeytin yapabilirsiniz. Bahçenizden topladığınız ya da çarşıdan satın aldığınız zeytinlerle siz de evde bu hazırlığa girişebilirsiniz.

Evde kırık zeytin nasıl yapılır?
banner282

Yapmanız gereken ise çok basit; bir çekiç ya da taş edinip zeytinleri kırmak ve saklayacağınız kaba doldurmak.

GEREKECEK MALZEMELER

Çekiç ya da taş

Saklama kapları (Halk arasında genellikle plastik şişelerin ya da bidonların tercih edildiğini gözlemliyoruz)

HAZIRLANIŞI

Satın aldığınız ya da topladığınız zeytinleri yıkayarak, saplarından ya da çöplerinden temizliyoruz. Bir çekiç, keser ya da taş yardımıyla çekirdekleri içeride kalacak şekilde kırıyoruz. Çekirdeklerin çıkmamasına dikkat ediyoruz.

Kırdığımız zeytinleri saklama kaplarımıza dolduruyoruz. Üzerine iyi su ya da kaynatılıp soğutulmuş olan suyu veriyoruz. Kapların ya da şişelerin kapakları sıkıca kapatılır. Hafta boyunca kapaklar kontrol edilir. Eğer gevşemiş ise sıkılır.

Yiyeceğimiz miktarda zeytinin suyu hergün yeni su ile değiştirilir. Bu aşamada değiştirilecek su şebeke suyu da olabilir. Suyu değiştikçe tatlanan zeytinler buzdolabında su ile dolu bir kavanozda saklarız.

NOT: Eğer dikkat ettiniz ise işlem sırasında tuz kullanmadık. Bu saf ve tuzduz zeytin tansiyon hastaları ya da diyet beslenmeye özen gösteren tüketiciler için de idealdir. Tabi ki tuzun isteğe bağlı olarak tercih edilebileceğini de ekleyelim.

Kaynak: zeytinagacidergisi.com

YORUM EKLE