Etin yaşına, yağına ve kalitesine göre derecesi olacak

Avrupa'da marketlerde uygulanan kırmızı etin fiyatlandırma sistemi için Tarım Bakanlığı hazırlanıyor. Marketten ya da kasaptan alınan etin yaşına, yağına ve kalitesine göre farklı derece notu olacak.

Etin yaşına, yağına ve kalitesine göre derecesi olacak
banner200
banner217

Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, karkas et için derecelendirme sistemini getirmeye hazırlanıyor. Bu modelle, marketten ya da kasaptan alınan kırmızı etin yaşına, yağına ve kalitesine göre farklı derece notu olacak. Notuna göre ete farklı fiyat uygulanacak. Çok yağlı ya da yaşlı hayvana ait etin fiyatı diğerlerinden daha düşük olacak. Tarım Bakanlığı'nın başlattığı çalışmayla ABD ve Avrupa Birliği'nde (AB) bulunan et derecelendirme sistemi, Türkiye'de de uygulanacak. Buna göre, karkas etler, hayvanın yaşı, cinsiyeti, kalitesi, yağlılık derecesi, rengi gibi kriterlere göre sınıflandırılacak.

UZMANLAR DERECE PUANI VERECEK

Her ete, özelliklerine göre bir derecelendirme notu verilecek. Bu sistemle, fiyat da etin derecesine göre oluşacak. Dünyada etin derecelendirmesini yapacak eksperler bulunurken, Türkiye'de de Tarım Bakanlığı uzmanları ya da bakanlığın yetkilendirdiği uzmanlar derecelendirme puanını belirleyecek. Kesimde görev yapacak uzmanlar, etin kalitesine göre belirlenen dereceyi de etin üzerine damgalayacak. İnek eti ve dana eti, kalite ve lezzet olarak farklı değere sahipken, vatandaşa yüksek fiyatla düşük kaliteli etin satılması da önlenecek. Dünyada etin içindeki yağ damarlarını gösteren mermerleşme derecesini belirlemek için MR, tomografi ve ultrason gibi çekim teknikleri de kullanılıyor. Türkiye için de bu yöntemler devreye girebilecek.

KESİME DE STANDART GELECEK

Bakanlığın çalıştığı derecelendirme cetveline göre, genç boğa, erişkin boğa, inek, düve gibi sınıflandırmalar olacak. Karkas et, yağ içeriğine göre 1'den 5'e kadar puanlanacak. En yağlı olan 5 puan alacak. Etin uygunluğu için de harflerle P (poorzayıf), E (excellentmükemmel) ve S (super - süper) gibi değerler verilecek. Kesim standardı da oluşturulacak. Hayvanların kesilecek noktaları hepsinde aynı olacak.

AVRUPA'DAKİ ETİKET ÖRNEĞİ

FARKLI KARKAS FİYATLARI BİTECEK

Yetkililer, Türkiye'nin her yerinde farklı karkas fiyatlarına rastlandığını belirterek “Fiyat, 21 lira da 24 lira da olabiliyor; işte bu sınıflandırmayı yapamadığımız için. Bu sistemle, etin kalitesine göre fiyatı olur. Tüketici de kaliteyi görür" dedi. Yetkililer, biraz zaman alacak sistemin oturmasıyla vatandaşın dana etine inek eti fiyatı vermek zorunda kalmayacağını söyledi.

TARLA VE RAFTAKİ FİYAT FARKI KONUSUNDA MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Tarım Bakanı Faruk Çelik, tarla ile raf arasındaki fiyat farkı konusunda sektöre ikazlarının olduğunu belirterek “Ette de sütte de diğer ürünlerde de bu mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. Bakan Çelik, Meclis Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeleri ile toplantı öncesinde, tarım sektörünün bulunduğu noktayı tespit etmek ve bundan sonraki çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi. Tarım sektörünün çok dinamik bir alan olduğunu, bu alanda her türlü eleştiriye açık olduklarını belirten Çelik, tarım sektörü geleceğinin son derece önemli olduğunu, diğer alanlarda olduğu gibi politize edilemeyeceğini kaydetti.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
UCUBE FİKİRLER
UCUBE FİKİRLER - 5 yıl Önce

yakın zamanda o eti alacak vatandaşta derecelendirilir kasap ve markete öyle gider..( düşünün evinize misafir gelecek siz maddi durumunuza göre puanı düşük ve ucuz etten alıyorsunuz. misafir de hak ettiğim değer bu mu veya vah zavallı ev sahibi çok zor durumdaymış diye içerleniyor o yemek zehir oldumu. ) BU UÇUK FİKİRLER KİMİN ACABA MERAK EDİYORUM. ( mehdi ordusunun uzantıları mı ???? ) SAYIN BAKANIMIZA YİNE BİRİLERİ İYİ AKIL VERMİYOR. TÜM BUNLARIN YERİNE YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGINLAŞTIRIP YEMİ UCUZLATIP KIRSALI DESTEKLEMEK , DERECELENDİRME PUAN VERİRKEN ARADA KALIP ACABA KAÇ PUAN VEREYİM DEMEKTEN DAHA KOLAY DEĞİLMİDİR..

BİR ACAİP DURUM
BİR ACAİP DURUM - 5 yıl Önce

zaten vatandaş eti unutmuş.ayırt edebilse at etini almaz. ete derece verirken uzmanlarımız verecek. vatandaşta alım gücü zayıf olduğundan hep zayıf derecelendirmedeki eti alacak..mükemmel eti alması mümkün değil, tadını bakma şansıda olmadan göçecek bu dünyadan..arkasından mükemmel eti yiyemeden gitti diye ağıtlar yakılacak.. kasaplarda psikososyal vakalar artar artık. hırsızlar mükemmel eti çalmak için yarışıp dururlar. ardından kaçak etler tezgah altında satılır.. domuz , at, kedi ne yutturulursa. cebine güvenen ve gözünü mükemmel ete diken bey amca ile ve güvensiz ve ezik olan amca zayıf eti alırken yan yana ...OH NE ALA

SOMUT FİKİRLER
SOMUT FİKİRLER - 5 yıl Önce

ortada net bir şey var ; Türkiye de büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı belirtilen rakamların çok altında..mehdi eker döneminde yapılan tüm istatistik çalışmalar abartılı yanıltıcı..bunu niye hangi amaçla yapıldığı malum..enkazı ortada.. mesele sadece hayvan sayısının sayısal olması değil.mevcut sayıyı daha fazla artırmak hayali çiftliklerle , küpe sayısına bakıp söylemekle olmuyor malesef...kırsal nüfusun göçünü engellemek, yetiştiriciliği işkence halinden çıkarıp rahat nefes aldırmak, saha çalışmasını yapacak kaliteli ve etik personel yetiştirmek, çiftçi maliyetlerini azaltmak ve daha birçok konu sıralanabilir. onlarca sözde araştırma istasyonlarımız var. ne yapılıyor oralarda belli değil.neden dış ülkelerin ilacına , fikirlerine bağlıyız

banner151

banner251