Et ve Süt Kurumu'ndan depodaki 60 bin ton etle ilgili önemli açıklama

Et ve Süt Kurumu (ESK), depodaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğüne dair iddialar üzerine bir açıklama yaparak, söz konusu iddiaların doğru olmadığı belirtildi. ESK tarafından yapılan açıklamada, depodaki etlerin ihtiyaca göre pazarlandığı belirtildi.

banner255
Et ve Süt Kurumu'ndan depodaki 60 bin ton etle ilgili önemli açıklama
banner200

Et ve Süt Kurumu tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"İyi Parti Milletvekili Sayın Lütfü Türkkan, 7 Nisan 2020 tarihinde İnfaz Düzenlemesi ile ilgili olarak TBMM’de gerçekleştirilen görüşmelerde yaptığı konuşmada,” Et ve Süt Kurumunun depolarındaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğüne dair” kamuoyunu yanıltıcı iddialarda bulunmuştur.

Depolarımızda uygun koşullarda muhafaza edilen çürümeye terk edildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır ve Kurumumuza yapılan çirkin bir iftiradır. 

Kurumumuz 1952’den bugüne sağlıklı, güvenli, kaliteli ve ekonomik ürün çeşitlerini Et ve Balık Kurumu markası ile tüketicilerine ulaştırmaktadır. 

Et ve Süt Kurumu, üreticileri korumak amacıyla hayvanlarını satın almakta, depolamakta ve piyasa ihtiyaçları doğrultusunda et fiyatlarını regüle etmek için de stoğunda bulundurduğu etleri, ihtiyaç olduğu dönemlerde iç piyasada satışa sunmaktadır.

Depolarımızdaki etlerin tamamı yerli üreticilerden alınan hayvanların etleri olup ithal et stoğumuz bulunmamaktadır.

Korona virüs salgınının alışveriş kültürüne etkilerini de göz önünde bulunduran Kurumumuz, kıyma ve kuşbaşı konserve veya dondurulmuş şekilde raf ömrü uzun, kolay muhafaza edilebilen ürünlerin ülkemizin dört bir yanında tüketicilere ulaştırılmasını sağlamaktadır.

ESK 10 Şubat 2020 tarihinde piyasa ihtiyaçları doğrultusunda karkas et satışını başlatmıştır ve sektörün ürünlerimize olan talepleri her geçen gün artmaktadır.

Et ve Süt Kurumu sadece tüketicilerimizin değil aynı zamanda MSB ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun da et ihtiyacını yıllardan beri karşılamaktadır.

Hem üreticimizi hem de tüketicimizi koruyarak Ülkemize 68 yıldır güvenle hizmet eden Et ve Süt Kurumu içinde bulunduğumuz bu zor günlerin sağlıkla ve gıda arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmadan geçirilmesi hususunda çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. 

Devlet kurumlarının günlük siyasete alet edilerek yıpratılması hususunu kamuoyunun takdirine sunarız"

DEPODAKİ ETLER 10 ŞUBAT'TAN İTİBAREN SATILMAYA BAŞLANMIŞTI 

Bilindiği üzere Et ve Süt Kurumu'nun yetiştiriciyi desteklemek amacıyla yaptığı kesimlerden dolayı depolarındaki etler 63 bin tona kadar çıkmıştı. 10 Şubat itibariyle bu etler satışa çıkarılırken, bugüne kadar şarküteri ve yemek sanayine yaklaşık 5 bin ton etin satıldığı kaydediliyor.

3 BİN TON ET KONSERVE YAPILACAK 

Bunun dışında etin kullanım ömrünü uzatmak için etlerin bir kısmı da konserve yapılarak değerlendirilecek. Burada da ilk planlamalara göre yaklaşık 3 bin ton etin konserve yapılması bekleniyor. Milli Savunma Bakanlığına da sözleşme kapsamında et satışlarının devam ettiği kaydedilirken, dopadaki etlerin 10 Şubat'tan buyana 10 bin ton azalarak 53 bin ton seviyesine düştüğü ifade ediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 00:49
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

BU KADAR ET VARKEN ÇUKURANBARDAKİ MAĞAZANIZ VATANDAŞA 10 KĞ ETTEN FAZLA SATMIYOR BU NEYİN KAFASI AÇIKLARMISINIZ.

Hüseyin ipek
Hüseyin ipek - 1 yıl Önce

Sayın bakanım kurbanlarlmlz nasll olacak koranadandolyl satA bilecegiz mi teşekkür ederim

Ekrem
Ekrem - 1 yıl Önce

Bunların amacı et fiyatlarını yükseltmek kaos çıkartmaktan başka dertleri yok

Onur Oz
Onur Oz - 1 yıl Önce

İhracat bitti şimdi ne oluyor o etlere merak ettim.

Cenk karaca
Cenk karaca - 1 yıl Önce

Başkan doğru süylüyor katılıyorum bende bir yem bayiisi olarak bu fabrikallar hepsi bir bahane yapıyorlar her gün zam bıktım artık adam akıllı yok ki bunlara bir teftiş yapsin bir fabrika zam yapıyor arkadan diğeri zam yapıyorlar her kes diyor benim yemim kaliteli fabrikallar diyor ne kalitesi kardeşim sanki ben anlamıyorum isaş diclem hilvan elazığ yem harput yem ne kalitesi bunlar kimse birbirini kandirmasın

banner151

banner251