Et ve Süt Kurumu'ndan et fiyatlarına büyük zam! Kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya çıktı!

Et ve Süt Kurumu et fiyatlarına bir kalemde yüzde 48 zam yaptı. Yapılan bu zam kırmızı ette yaşanan sorunun giderek derinleştiğini gözler önüne serdi.

Et ve Süt Kurumu'ndan et fiyatlarına büyük zam! Kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya çıktı!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, hayvancılıkta yıllardır uygulanan yanlış politikaların faturası giderek ağırlaşıyor. Et ve Süt Kurumu (ESK) et fiyatlarında yüzde 48 zam yaptı. Yapılan zamla 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62.50 liradan 92 liraya çıktı. ESK’nın bir kalemde et fiyatlarına yüzde 48 zam yapması dikkat çekerken, bu fiyat artışı serbest piyasadaki fiyatları da yukarı çekecek.

ESKİ FİYATLAR

YENİ FİYATLAR

TÜRKİYE HAYVANCILIKTA 2018 YILINDA YAPILAN KORKUNÇ İTHALATIN FATURASINI AĞIR ÖDEDİ

Türkiye’de hayvancılık sektörü 2018 yapılan korkunç ithalatın bedelini ağır bir şekilde öderken, besiciler son 3 yıldır zararına üretim yapıyordu. Karkas kesim fiyatlarının yıllardır yerinde sayması üreticinin de zar zor üretim yapmasına neden oluyordu. Yem fiyatlarının artmasıyla birlikte hayvancılıkta maliyetler daha da yükselirken, besicilerin girişimi ile karkas kesim fiyatları da 75 ile 80 lira kadar çıktı. Karkas kesim fiyatlarının yükselmesi kasaplarda kıyma ve kuşbaşının da fiyatlarını artırdı.

SERBEST PİYASA İLE ESK FİYATLARI ARASINDA UÇURUM OLUŞMUŞTU

Serbest piyasada bunlar yaşanırken ESK’ın et satış fiyatlarının piyasanın çok altında kalması dikkat çekiyordu. ESK’nın stoklarında et bulunmamasına rağmen ucuz et satışı yapması ‘Bu etler nereden alınıyor?’ sorusunu gündeme getirmişti. ESK’nın piyasanın çok altında et satmasından dolayı uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştı. Ancak satış miktarının düşük olmasından dolayı bir çok vatandaş talep ettiği eti alamadan geri dönmek zorunda kalıyordu.

ESK ET FİYATLARINA TEK KALEMDE YÜZDE 48 ZAM YAPTI

ESK’nın bugünden itibaren et fiyatlarına beklenmedik bir şekilde yüzde 48 oranında zam yapması dikkat çekti. Kıymanın fiyatı 56 liradan 83 liraya, kuşbaşının fiyatı da 62.5 liradan 92 liraya yükseltildi. ESK’nın et fiyatlarına bir kalemde yüzde 48 oranında zam yapması Ramazan ayı öncesi serbest piyasada da et fiyatlarını daha da yukarı çekecek.

ET FİYATLARINA YÜZDE 48 ZAM YAPAN ESK KARKAS KESİM FİYATLARINDA BİR ARTIŞA GİTMEDİ

ESK, et satış fiyatlarını yükseltirken, karkas kesim fiyatlarını artırmaması ise dikkat çekti. ESK, halen karkas kesim fiyatı yerli hayvanda 60 lira, ithal hayvanda 58 lira fiyat uygulamasına devam ediyor. Serbest piyasada karkas kesim fiyatları 80 liraya çıkarken, ESK’nın karkas kesim fiyatlarını değiştirmemesi tepki çekiyor.

YANLIŞ POLİTİKALARIN FATURASI GİDEREK AĞIRLAŞIYOR

ESK’nın bile et fiyatlarına bir kalemde yüzde 48 zam yapması, hayvancılıkta yaşanan sorunu gözler önüne sererken, kırmızı ette ülkenin ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu da gözler önüne seriyor. Bugüne kadar uygulanan yanlış politikalar üreticiye zarar verirken, hayvancılıkta üretimi de sorunlu bir hale getirdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2022, 12:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
adaletxx
adaletxx - 2 ay Önce

ESK piyasadan hiç bir avantajı yok artık.ESK önünde kuyrukları bitirmenin yöntemi mi bu ?Vatandaşın uygun et alabilmek için uzun kuyruk görüntüsünü bu şekilde bitirmek yerine et fiyatlarını düşürecek adımlar bekliyoruz

salo
salo - 2 ay Önce

eski fiyattan belki birileri size dua edecekti ama birilerinın cebleri dulsun diye ardık beddular olacak sanırım mubarek ayında fakir fukara hiçmi et yemesin kiyamet yaklaşiyor inşaAllah o büyük gün gelip çattığında dilerim kendinizi o fakirlerın ellerinde kurtaracaksınız et sahipleri verme onlarında Allahı var Allaha havale etsınler.

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Süt fiyatlarını hemen güncelleyin 8tl.olarak seneye buza yapacak ne düve ne inek kalicak süt fiyatından para kazanan üretici kesim yapmaz bu Allahsız süt sanayiciside beter olsunlar Allah belalarını versin onları kesilen genç hayvanlarin ahi çarpsın

Mehmet bosdurmaz
Mehmet bosdurmaz - 2 ay Önce

Karkas fiyatlar 78 80 nasil kiyma bu fiyata satiliyor

ali
ali - 2 ay Önce

esk sattığı ürüne %48 zam yapmış ama aldığı ürüne yok. piyasada en dip kesim yapan esk. dana 70, kısır inek 64 para veriyolar. gel de çık işin içinden. hayvan para etse ahırı boşaltıp bu oyunu bitirmek istiyorum. Hiç level atlayamadım hep oyunu kaybettin diyo sistem !!!

banner151