ESK’nın depodaki 60 bin ton eti nerede kullanılacak?

Et ve Süt Kurumu'nun depodaki 60 bin ton etle ilgili politika değişikliğine gidildi. Raf ömrü dolmak üzere olan etler öncelikle kavurma yapılacak, geri kalan etler ise fiyatların yükselmesi durumunda piyasaya müdahale amacıyla kullanılacak.

ESK’nın depodaki 60 bin ton eti nerede kullanılacak?
banner200

Et ve Süt Kurumu’nun depodaki etleri, piyasaya müdahale amaçlı kullanılacak. Etlerin ihraç edilmesi için farklı girişimlerde bulunulsa da bunlardan bir sonuç alınamadı. Son durumda etlerin bir kısmı konserve yapılarak Tarım Kredi Marketlerde, Kızılay ve AFAD’a satılacak diğer bir kısmı da fiyatların aşırı yükselmesi durumunda piyasaya müdahale amacıyla kullanılacak. 

ESK 700 MİLYON LİRA ZARAR ETTİ 

ESK’nın depolarındaki etler, yürütülen hayvancılık politikasındaki zafiyeti ortaya koyuyor. Depolardaki etlerden dolayı ESK, finans ve depo maliyetinden dolayı yaklaşık 700 milyon lira zarara uğrarken, bu zarar da Hazine tarafından karşılanacak. 
Bilindiği üzere üreticinin mağdur olmaması için ESK, kestiği hayvanların etlerini depolamak zorunda kalmıştı. İhracat için girişimlerde bulunulsa da bugüne kadar bu girişimlerden bir sonuç alınamadı. ESK’nın depolarındaki et miktarı 62 bin tona kadar çıkarak rekor kırmıştı. 

FİYATLAR YÜKSELİRSE MÜDAHALE AMAÇLI KULLANILACAK 

Son aylarda karkas kesim fiyatlarının biraz olsun artmaya başlaması depodaki etlerde de politika değişikliğine gidildi. Fiyatların aşırı derecede yükselmesi durumunda bu etler piyasaya müdahale amacıyla kullanılacak. Ancak raf ömrü dolmak üzere olan etler, öncelikle kavurma ve sucuk yapılarak piyasada satılacak. 

1 KİLO ETİN FİNANS VE DEPO MALİYETİ 

Diğer yandan depodaki etlerin ESK’ya faturası ağır oldu. 1 kg etin ortalama aylık finans ve depo maliyeti 70 kuruşu buluyor. Bu hesaba göre, 60 bin ton etin aylık finans ve depo maliyeti ise 42 milyon lira ediyor.   

ASKERİYEYE SATILAN ETLE ÜRETİCİNİN BORCU ÖDENDİ 

İçine sürüklendiği ekonomik sıkıntıdan dolayı besicinin kestirdiği hayvanların parasını uzun bir süre ödeyemeyen ESK’nın, son dönemde Milli Savunma Bakanlığına yapılan et satışlarından elde edilen gelirle besicilere olan borcun önemli bir kısmının ödendiği kaydediliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 00:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf lok
Yusuf lok - 2 yıl Önce

Bu depodaki etler şuan bozulmuş durumda bunlardan kurtulmak için tek çözüm imha edecekler

mahmut
mahmut @Yusuf lok - 2 yıl Önce

-18 derecede bekleyen ete hiç bişey olmaz bunun veterineri var kalite kontrolu var devletimiz her şeyin en güzelini bilir boş muhabbete ve muhalefete gerek yok

User
User @Yusuf lok - 2 yıl Önce

Bu bilgiye nereden ulaştınız?

ahmet gül
ahmet gül - 2 yıl Önce

ET SÜT KURUMU MAĞAZALARDA 10 KĞ FAZLA ET SATILMIYOR BU NE DEMEK AÇIKLASINLAR YAZIK DEVLETE DERHAL YÖNETİM İSTİFA ETMELİ.

HDM
HDM - 2 yıl Önce

Mehdiden sonra bakan gelmedi be.

Yılmaz Tarım
Yılmaz Tarım @HDM - 2 yıl Önce

Mehdinin getirdiği hayvanların etleri plansız iş yapan mehdidir başkası değil

konya karapınar
konya karapınar - 2 yıl Önce

ne dinebilir Allahım var ahiret var
cehennem var cennet var
kim neyi kazanırsa o var

Mustafa Küser
Mustafa Küser - 2 yıl Önce

Madem depoda var di dişari ihraçat düşünüyor sunuz neden et ithalatı yapıyrsnz yalan herşey palavra

TEVFİK CİHAD
TEVFİK CİHAD @Mustafa Küser - 2 yıl Önce

EMNİYET STOĞU BU ETLER PARA BİTTİ İTHAL EDEMİYOR PİYASADA KESİLECEK MALDA KALMADI SATACAKLAR TABİ YERİNİ OLDURMAZLAR AMA YANİ ÇOK KISA SÜRE SONRA ET FİYATLARI FIRLAYACAK DEMEK OLUYOR BU.

Yoruldum yıldım bu hayattan
Yoruldum yıldım bu hayattan - 2 yıl Önce

Döner olsun kavurma olsun sucuk olsun sosis, salam pastırma bi şekilde ambalajını bulur kılıfına uydururlar diye düşünüyorum yanlış olmassa

AHMET ÇAVLAN
AHMET ÇAVLAN - 2 yıl Önce

Yemeden girerler ALLAH VEKİL

Ata Güven
Ata Güven - 2 yıl Önce

Donmuş etin son kullanma tarihi nedir?


banner151

banner251