Enerji içeceklerindeki alkol oranı gizli saklı tebliğle 7 kat artırıldı!

Yaz aylarında gizli saklı yapılan bir düzenleme ortaya çıktı. Enerji içeceklerindeki alkol oranı yapılan düzenlemeyle tam 7 kat artırıldı.

Enerji içeceklerindeki alkol oranı gizli saklı tebliğle 7 kat artırıldı!
banner282

Milli Gazete'den Ahmet Yavuz'un haberine göre, alkol tüketimin, okul yaşına indiği Türkiye'de, enerji içecekleri de bunu daha da kolaylaştıracak. Yaz aylarında gizli saklı yapılan bir düzenleme ile enerji içeceklerindeki alkol oranı tam yedi kat artırıldı. 2006 yılındaki düzenlemede hacmen belirlenen alkol miktarı, 30 Haziran 2017 tarihli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan, Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği'nde (2017/4) gr/L (Litrede gram) olarak artırıldı. Oysa önceki düzenlemede “Alkol miktarı hacmen yüzde 0,05'ten fazla olmamalıdır" demesine rağmen bu oran, yüzde 0,38'e çıkarıldı, yani yedi mislinden fazla artırıldı. Üstelik bu artırma, Tebliğdeki “Enerji içeceklerine bileşen olarak etil alkol ilave edilmez" hükmüne rağmen yapıldı.

KENDİ ELLERİMİZLE ZEHİRLİYORUZ!

Biradaki alkol oranı yüzde 3-7,5 olmasına karşın, alkolsüz sanılan enerji içeceklerindeki bu yüksek oran, son yıllarda tüketimi artan enerji içecekleri eliyle de gençlerimizin alkole alıştırılması tepki çekiyor. Adli Bilim Uzmanları ise alkol ve enerji içeceğinin birlikte alınmasının tehlikesine dikkat çekerken, enerji içeceğinin uyarıcı, alkolün ise depresan/bastırıcı özelliğinden dolayı vücudu çok zorlamasının tehlikesine karşı uyarıyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
gereksiz haber
gereksiz haber - 4 yıl Önce

Haber yapıyorsunuz ama bilimsellikten çok uzaksınız. Yediğiniz bir çok meyvede daha fazla alkol var. söylediğiniz oran o kadar eser miktardaki, bununla hiç kimse alkol kullanma alışkanlığı edinmez. Bir çok gıda muhteviyatında alkol içerir. bir de 7 kat artırılmış diye haber yapıyorsunuz. yakışmıyor böyle haberler..

banner151