Elde kalan kurbanlıklarla ilgili açıklanan fiyat tepki çekti: Bu fiyatta hayvan varsa biz alalım!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmemek için açıkladığı hayvan alım fiyatı yetiştiricinin tepkisini çekti. Yetiştiriciler, "Bakan Pakdemirli'nin açıkladığı fiyatta hayvan varsa getirsinler biz alalım" şeklinde eleştirilerini dile getirdi.

Elde kalan kurbanlıklarla ilgili açıklanan fiyat tepki çekti: Bu fiyatta hayvan varsa biz alalım!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini ve Et ve Süt Kurumunun (ESK) elde kalan hayvanları alacağını bildirdi. Pakdemirli, alım fiyatlarına ilişkin şu bilgileri verdi: "Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olacak. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilogram arası olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olacak. İkinci ve üçüncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacak."

BAKAN PAKDEMİRLİ'NİN AÇIKLADIĞI ALIM FİYATI TEPKİ ÇEKTİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmemek için açıkladığı fiyat tepki çekti. Kurbanlıklarını satamayan hiç bir yetiştiricinin bu fiyattan hayvanını götürüp ESK'ya kestirmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken yetiştiriciler, "Besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı olarak belirlenen 19 liranın yağlı etin 30 liradan, yağsız etin ise 32 liradan kesileceği anlamına gelir. Piyasadaki kesim fiyatlarına göre yağsız etin kilogramı 36, 37 lira arasında bulunuyor. Yetiştirici piyasada 36, 37 liraya kestirebileceği hayvanını ESK'ye götürüp neden 32 liradan kestirsin? Açıklanan bu fiyatla sayın Tarım Bakanımız kurbanlıklarını satamayan yetiştiricinin yanında mı olmuş oluyor? Eğer gerçekten kurbanlıklarını satamayan yetiştirici mağdur edilmek istenmiyorsa açıklanan fiyat 22 TL'nin altında olmaması gerekiyordu" tepkisinde bulundu. 

TOKLULARIN KİLOGRAMI 17 LİRADAN ALINACAK

Diğer yandan küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeden tokluların canlı kilogram alım fiyatının 17 lira olacağını belirten Bakan Pakdemirli, "Koyunlar canlı olarak kilogramı 15 lira, keçiler canlı olarak kilogramı ise 13 lira üzerinden satın alınacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirterek "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir." ifadesini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 22:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep
Recep - 1 yıl Önce

Yazıklar olsun size bu ülkede üretici olmak resmen aptallık oldu şu açıklanan fiyata bakarmısınız aynı muameleyi sanayiciye tüccarlara zenginlere bugünlerde altın fiyatları uçtu bunlar içinde böyle düşes fiyatlar versenize.sizin yatacak yeriniz yok bu ülkede üretim yapan köylü sizlere beddua ediyor bunu bilin lütfen

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Diyorki sayın bakan yemci vurmuş kasap vurmuş sesleri çıkmıyor birde bakanlık vursun ne olacak..

Adaled
Adaled - 1 yıl Önce

Helal olsun devam bu millet bundan anlıyor bende çiftciyim ama iyi oluyor gözü kapalı oy verirsen semer vuran çok olur

Mehmet Şakar
Mehmet Şakar - 1 yıl Önce

17 liraya kuzu varsa herkes alır

Şenol akkaymak
Şenol akkaymak - 1 yıl Önce

Bu ülkede işinin ehli alaninda uzman bir bakan gelmeyecek.tarim bakanlığına çöreklenmişler herzaman aynı düşünce aynı kadro yazıklar olsun bırakın üreticinin yanında olmayı rahat bırakın yeter hicbir şeye müdahale etmeyin herşey düzelirr.

Özay akalan
Özay akalan - 1 yıl Önce

Çıkmayan canımızı çıkarmaya çalışıyorlar ama onlara inat ayaktayız

Ömer
Ömer - 1 yıl Önce

Bu memlekette çiftçiligin bitmesi yakindir. Dört tane kodomana kalacak bu işler. Gariban da kahve önünde ya burnuyla oynar yada

çiftçi
çiftçi - 1 yıl Önce

recep konuk gelinceye kadar bu ezeyet devam edecek


banner151

banner251