Çiğ süt fiyatları belirlendi! Yeni fiyat 1.3 paritenin altında kaldı

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarını güncelleyerek 3.20 TL'den 4.70 TL'ye revize etti. 20 Kuruş destekle birlikte üreticinin eline 4.90 TL geçecek. Yemin çuvalı en düşük 200 TL olduğu düşünüldüğünde destekle birlikte yem süt paritesi 1.23'e geliyor. 

Çiğ süt fiyatları belirlendi! Yeni fiyat 1.3 paritenin altında kaldı
banner282

Artan yem fiyatlarına karşılık çiğ süt fiyatlarının revize edilmemesi dişi hayvan kesimlerini artırırken, üreticinin tepkisi de giderek artıyordu. Çiğ süt fiyatları başta olmak üzere gıda fiyatlarındaki konuları görüşmek üzere Gıda Komitesi bugün toplanırken, bu toplantının hemen ardından Ulusal Süt Konseyi de toplanarak çiğ süt fiyatları ile ilgili belirlenen rakamı açıkladı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada çiğ süt fiyatının 8 Aralık'tan geçerli olmak üzere destek hariç 4.70 TL olarak belirlendiği kaydedildi. 20 kuruş destekle birlikte üreticinin eline 4.90 TL geçecek.

BELİRLENEN YENİ FİYAT 1.3 PARİTENİN ALTINDA KALDI

Belirlenen yeni çiğ süt fiyatı, güncel en düşük yem fiyatı üstünden hesap edildiğinde yem süt paritesi 1.23'e karşılık geliyor. Üretici destek hariç en düşük 5 TL fiyat bekliyordu. 

AÇIKLAMADA ŞUNLAR KAYDEDİLDİ

Ulusal Süt Konseyi toplantının ardından bir açıklama yaparak şunlar kaydedildi: "Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır. Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden itibaren kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı, çiğ süt prim desteği hariç 4.70 TL/Litre olarak belirlenmiştir. Uygulanacak kalite kirterlerinde yüzde 3.6 yağ ve yüzde 3.2 protein değerleri baz alınacaktır. Ulusal Süt Konseyi maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişmler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir"   
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 10:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alidag
Alidag - 2 ay Önce

2o kuruş vergiler toplama soğutma bedeli 4.50 kalır 215 tl.aldig yem yem fiyatınıda usk.brlirlesin aysonunda eline ne kalıyor görsün bu fiyat asla kabul değildir hakkımızda mahşere kadar haramdır bizden aldığınız sütten kazandığınızinda hayriniri görmeyin

Ülkü demirtas
Ülkü demirtas - 2 ay Önce

Yem fiyatını sut konseyi belirlesin aradaki fark kapansın

yağız kamil
yağız kamil @Ülkü demirtas - 2 ay Önce

yeme gelen zam süte gelen zam biz aptalızya hesap bilmiyoruz

Oozn
Oozn - 2 ay Önce

Desteği geç bir kere. Arada toplayıcı varsa litrede 5 kr da ondan düş.

Eskisehir
Eskisehir - 2 ay Önce

İyide zaten sütü 2.80 alıyorlardı 3.20 degilki gerçekçi olalım arkadaşlar bu ış biterse vay memleketin hâline hollandadan gelen paketli sütlerden tadımlık içersiniz.

ali
ali @Eskisehir - 2 ay Önce

aynen , bu sefer de çifçinin eline 4- 4,30 arası geçer. gerisi toplama soğutma vs vs.
ben yem almayı bıraktım. sütçü-yemci-veteriner arası taşeronluk yapıyoruz.
kaldırdığım mahsulü yediyorum, artık ne verirse razıyım !

K ismail
K ismail - 2 ay Önce

Daha süre zam uygulanmadan yem 240 oldu yuh