Ceviz reçeli tescillenecek

Adilcevaz Kaymakamlığı, Adilcevaz Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği işbirliği ile Adilcevaz'ın ilçesinde üretimi yapılan ceviz reçelinin coğrafi işaretlemesi yapılarak tescillenecek.

Ceviz reçeli tescillenecek
banner200
banner217

2002 yılından beri ilçede üretimi yapılan, besin değeri ve aromasıyla rağbet gören ve yurtdışına bile ihracatı yapılan Adilcevaz ceviz reçeli için Adilcevaz Kaymakamlığı, Adilcevaz Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği işbirliği ile yürütülen tescil çalışmalarında sona yaklaşıldı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulunan Adilcevaz Ceviz Reçeli Coğrafi İşaretlemesi Tanıtım projesi kapsamındaki çalışmalar bitme aşamasına geldi.

Projenin zamanında ve eksiksiz olarak uygulanması için planlanan faaliyetleri yürütmek adına DAKA tarafından görevlendirilen Proje Uzmanı Kazım Özdağ, ilçeye gelerek Adilcevaz Kaymakamlığı, Adilcevaz Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Köylere Hizmet Götürme Birliğinde bilgilendirme toplantıları düzenledi. Adilcevaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde İlçe Müdürü Selami Savaş ve Ziraat Teknikeri Necati Özatlar ile ceviz reçelinin teknik özellikleri ve coğrafi işaretleme için gerekli şartların görüşüldüğü toplantıda, ilgili teknik dosyanın hazırlanmasına kaynak sağlayacak analiz raporları değerlendirildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251