Çanakkale Ziraat Odasından gıda israfına karşı önemli proje

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, ekmeğin nasıl bin bir zahmetle üretildiğinin bilinmediğini belirterek, "Başlatacağımız proje ile üretimdeki zahmeti anlatacağız. Bir tohum tanesinin bile çöpe gitmemesi gerekiyor" dedi.

Çanakkale Ziraat Odasından gıda israfına karşı önemli proje
banner282

Çanakkale Ziraat Odası 72. Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Necmi Mutlu başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklama ile başlayan toplantı, oda faaliyetleri, kasım ve aralık ayı hesap ve harcamaların görüşülmesi, birlikten odamıza ulaşan 2020 aidat tablolarının görüşülmesi ve oylanması, yapılması düşünülen projeler, Çanakkale tarımının öne çıkan sorunları, görüş ve önerilerle toplantı sona erdi. 

Toplantıdan sonra kısa bir açıklama yapan Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya;

“Bugün 72. Meclis toplantımızı gerçekleştirdik. Üzerinde durduğumuz ve çok değer verdiğimiz bir fikir üzerine ortaya çıkan bir çalışmamız var. Bu çalışma; gıda israfının önüne geçmek, bilinçli tüketimi tarladan sofraya, sofradan hayata yaymayı amaçlayan bir adım, bir farkındalık projesi “Tarladan Sofraya”.

Ekmeği alıyoruz, tüketiyoruz ama ekmeğin nasıl üretildiğini, hikayesini bilmiyoruz. Biz bu hikayeyi, üretimdeki zahmeti, yiyeceklerin soframıza gelene kadar geçen meşakkatli yolculuğunu, bu yolculukta en ön koltukta yerini alan üreticimizin emeğini ve yaşadığı zorlukları anlatacağız. Projenin bir basamağını okullarda gerçekleştirip, geleceğimiz olan çocuklarımıza sunumlarla, söyleşilerle, yetiştiricilerimizin, onların ürettiği, sizin tükettiğiniz ürünlerin kıymetini, bir tahıl, bir tohum tanesinin bile çöpe gitmemesi gerektiğini zihinlere yerleştirmek istiyoruz.

Bu projeyi merkezde başlayıp daha sonra ilçelerimize yaymak istiyoruz. Bu proje başarılı olursa Türkiye’nin de birçok yerinde örnek alınır. İlerleyen günlerde iyice şekillendirerek projeye başlamak istiyoruz. Bu proje için birlikte çalışacağımız paydaşlar da arıyoruz" dedi.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE