Bakan Pakdemirli: 'Mayıs'tan sonra gıda fiyatlarında ciddi bir düşüş bekliyorum'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli son zamanlarda artan gıda fiyatlarında ciddi düşüş beklediğini belirterek, "Eğer COVID’le ilgili beklediklerimiz gerçekleşirse ben Mayıs'tan sonra gıda fiyatları ile ilgili ciddi bir düşüş eğiliminde olabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Bakan Pakdemirli: 'Mayıs'tan sonra gıda fiyatlarında ciddi bir düşüş bekliyorum'
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gıda fiyatlarında yükselişle ilgili konuştu. CNN TÜRK’e konuşan Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: ”Dünyada bir pandemi belirsizliği yaşıyoruz. Bu pandemi etkilerinin üzerine kuraklık belirsizliği ve Çin ve Hindistan gibi iki tane talep edici ülkenin normalden fazla talep etmesiyle emtia fiyatlarının hepsinin dünya çapında bir artış var. Eğer COVID’le ilgili beklediklerimiz gerçekleşirse ben mayıstan sonra gıda fiyatları ile ilgili ciddi bir düşüş eğiliminde olabileceğimizi düşünüyorum"

KURLARDA DA İYİLEŞME VAR 

Kurlarda bir iyileşme yaşandığını ifade eden Pakdemirli, "Biliyorsunuz dövizde de bir iyileşmemiz var bunun da enflasyona muhakkak katkıları var. İki tane şey var burada; birincisi dünyada emtia fiyatlarının çok artması, dövizde de hızlı bir yükseliş ama şu anda geriye doğru bir düşüş beklentimiz oldu. Bununla beraber fiyatların tekrar eskiye yakın seviyelere gelebileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 21:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Elektrikli traktörü dağıtacak, çiftçi daha düşük maliyetle üretecek, düşecek yoksa mümkün değil.

Fahir kılıç
Fahir kılıç @Çiftçi - 5 ay Önce

Önümüzdeki yıl kıtlık yılı açlık yılı ,gübre pahalı kullanamıyoruz,,şu yok,,topraklar yok ediliyor,,göreceksiniz önümüzdeki kış tarım ürünü bulabilecek mi bu ülke,bu beyi seviciler sayesinde

Alınteri
Alınteri @Çiftçi - 5 ay Önce

Elektrikli traktörüde. Gübreyide bedava verse yinede düşmesi boş hayal cünkü otaban VS nakliyesi masrafları zaten tavan yaptıran. Şu anda zaten kışlık sebzeler tarlada ucuz. Sadece akar yakıttaki vergi oranını düşürseler üretenede tüketende yüzde seksen rahatlar ama.

Fettah
Fettah - 5 ay Önce

Tarım bakanından kepek ekin, paramız çok ithal ederiz, başka bir şey görmedim, ciftciyim, verilen desdekleri abarta, abarta anlatmaktan başka görmedim. Mayıs dan sonra fiyat düşecek diyor, hayrola, gubremi,mazotmu, ilacmi,tohummu,fidemi, yedek parcami hepsi en az yüzde yüz zamlandl. Döviz ne kadar düşsün girdiler de düşüş yok, hayrola bakanım sız, çiftçiye ne kolaylık sağladınız da düşecek, çiftçiyi enflasyon için kullandınız, ürüne para vermediniz, çiftçi komada hepsi icralık, çiftçiye ne verdiniz, fiyat düşecek öylemi, inşAllah düşer.

Oozn
Oozn - 5 ay Önce

Çok beklersin

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Sen istifa et biz gerekirse zararin zaranina verir dusururuz piyasayi

Ferit akyol
Ferit akyol - 5 ay Önce

Gübreye de bu düşüş yansıyacak mı?çiftçi gübreye gerektiğinde ihtiyac olduğunda pahalı ihtiyac yokken ucuz

Emirgazi kığılı
Emirgazi kığılı - 5 ay Önce

Pamuk destekleri yatırılsın artık gübre ve ilaca para bulamıyoruz tıkandık ,pamuk yerleri hazırlanacak para yok.

Güven bayraktar
Güven bayraktar - 5 ay Önce

Bakan bey bakanlıkta bu kadar yolsuzluk varken sizler hayallerinizi galiba söylüyorsunuz. Ülkenin tarım ve hayvancılığını bitirtiniz güzel kardeşim inanın mayıstan sonra gıdaya %50 zam yapacaksınız üretim yok sizler galiba bu ülkede yaşamıyorsunuz. Bu söyleminiz 3 yasındaki bebeye bile komik geliyor.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 5 ay Önce

Her yıl mayıs ayından itibaren tarla ürünlerinin çıkmasıyla arz fazlası ürün olur dolayısıyla gıda fiyatları düşer. Tarım Bakanı da fiyatlar ucuzlayacak derken herhalde arz fazlasından dolayı böyle düşünüyor.
Acaba girdi fiyatlarının hangisi düştü, hiçbiri aksine maliyetler çok arttı. Bir de İç Anadolu bölgesinde ciddi bir kuraklık riski var özellikle de Konya'da tedbir için hiçbir şey yapılmadı.
2021 normal bir yıl değil pandemi var geçen yıl bu zamanda pandemi yoktu insanlar işinde gücündeydi. Şimdi işini kaybeden, geliri düşen, alım gücü düşen insanlar var daha zor bir yıl olacak.


banner151

banner251