Ayçiçek yağında TMO’dan 3'üncü müdahale! İthal edilen yağlar Ramazan öncesi satışa sunulacak!

Toprak Mahsulleri Ofisi beş kiloluk ayçiçek yağının 250 liraları görmesi üzerine üçüncü kez yağ piyasasına müdahale edecek. 

Ayçiçek yağında TMO’dan 3'üncü müdahale! İthal edilen yağlar Ramazan öncesi satışa sunulacak!
banner282

ÖZEL HABER / Ayçiçek yağında meydana gelen aşırı fiyat artışları Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üçüncü kez sahaya indirdi. TMO ithalatını yaptığı ham ayçiçek yağlarını rafine edilmesi için fabrikalara gönderdi. Rafine işlemlerinin önümüzdeki günlerde bitmesi bekleniyor. www.tarimdanhaber.com’un TMO yetkililerinden edindiği bilgiye göre yağlar Ramazan öncesi Tarım Kredi Kooperatifleri Marketlerinde satışa sunulacak.

15 GÜN İÇİNDE BİTTİ

Ayçiçek yağı fiyatlarında yaşanan dramatik yükseliş üzerine TMO, 11 Ocak 2022’de piyasaya girmişti. Marketlerde 200 liraları gören ayçiçek yağı TMO Ürün Satış Noktalarında 5 litrelik tenekelerde 99 TL olarak satılmaya başlanmıştı. Hükümetin gıda ürenlerinde yaptığı KDV indirimi sonrası TMO ayçiçek yağları da 92,5 TL’den satılmaya başlanmıştı. Yağlarının vatandaşlardan yoğun talep görmesi üzerine TMO, Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri üzerinden de satışa başlamıştı. Satış ağının yaygınlaşması diğer taraftan vatandaşların da yoğun talebi sonucunda TMO yağları 15 gün içinde bitti. 

TMO İTHAL EDİLEN HAM YAĞLARI RAFİNE EDEREK PİYASAYA SÜRECEK

Geçtiğimiz günlerde “Türkiye’deki yağ stoklarının kısa sürede biteceği” iddiası üzerine market raflarına hücum eden vatandaşlar izdihama yol açmıştı. Bunun üzerine harekete geçen hükümet Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan ayrılamayan yağ gemilerinin Türkiye’ye getirilmesi yönünde çalışma başlattı. Rusya’nın izin vermesi ile hareket eden ham ayçiçek yağı dolu gemiler geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ulaştı. TMO, bu ham yağları rafine ederek piyasaya sürecek. 

YENİ FİYATIN 110 LİRA OLMASI BEKLENİYOR

TMO’nun Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri aracılığı ile satmayı planladığı yağların fiyatı ise henüz netlik kazanmadı. Ancak www.tarimdanhaber.com’un edindiği kulis bilgisine göre yağlar yine 5 litre olarak 110 TL civarında bir fiyatla satışa sunulacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bölge birlikleri
Bölge birlikleri - 2 ay Önce

Bölge birlikleri yatıyor birçok kooperatif içindeki gıda maddeleri piyasadan yüksek fiyatlara satılıyor Pirinc 2,5 kg 50 TL yağ için 5lt 175 TL yazıyor . Migros gittim (bu pirinçler piyasaya samsun dan alınıyor özelikler on..... adında bir firmadan )Pirinc 36 TL baldo yağ 149.99 yazıyor 5 lt şimdi hesap sorarım kooperatif lerin içinde bulunan bir çok personel bunu ya satmasin yada piyasada manipülasyon olusturmasin kooperatif çalışanı arkadaş soruyorum Erdoğan a oy verirken nerdeydin diyor çok vahim hitamlarda bulundu bölge birliğine şikayet ettim sonuç personel yanlış anladınız özür dilettiler. Benden başka giden vatandaşlar da var herkese aynı muamele yapıyor ise Akp deli algı yürütüyor demek tır. Göz ardı edilmemesi gereken ciddi konular.

mehmet zorkol
mehmet zorkol - 2 ay Önce

halkımıza böyle desdekler ve çalışmalar olanaklar için TMO ne çok teşekkür ederiz. sadece yağ da değil diğer gıdalarımızdada böyle çalışmalarının devamını dileriz. Çalışmalararında TMO ya Üstün başarılar dileriz.

banner151