25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı?

25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 25 ilde patates ekiminin yasaklandığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtirken, Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının geçtiğimiz ay bir soru önergesine verdiği cevapta 25 ilde toplam 141 bin 650 dekar alanda patates üretiminin yasaklandığı belirtilmişti.

25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz ay Bakan Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vermişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının önergeye verdiği cevapta 141 bin 650 dekar alanda patateste hastalık sebebi olan organizmalar nedeniyle ekimin yasaklandığı kaydedildi. Strateji Geliştirme Başkanlığının cevabında, aralarında ülkede en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

EKİM YASAĞININ UYGULANDIĞI İLLER

Strateji Geliştirme Başkanlığının cevabında patates ekim yasağının uygulandığı iller; "Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon"

Konuyla ilgili olarak dün bir açıklama yapan Pakdemirli, sosyal medyada 25 ilde patates ekiminin bazı alanlarda yasaklandığı yönündeki paylaşımlar yapıldığını belirterek, sosyal medyadaki bu tür spekülasyonların kesinlikle doğru olmadığını ileri sürdü.

Pakdemirli, "Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Böyle bir şeyin sosyal medyada paylaşıldığı yönünde bana bilgi geldi. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı duydum. Ekim alanlarının karantinası ile ilgili belki bir şey olabilir ama bu karantina alanlarının son 4 yıl içinde en fazla bin dekar artı veya eksi yönünde değiştiğini görüyoruz. Yani dün olan bir süreç bugün de devam eden yarın da devam edecek. Patates ekim alanlarının hastalıklı olan kesimlerinin karantina altına alınmasıyla patates ekiminin doğru olmadığı bakanlık tarafından açıklanan yerlerdir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
hastalığa karşı önlem
hastalığa karşı önlem - 3 yıl Önce

yapılan uygulama doğru bir uygulama... patateste görülen hastalığın yaygınlaşması yada çiftçinin üreteyim diyerek hastalıklı ürün üretmesinin maliyeti hem çiftçi için hem de ekonomi için ağır olur. Herşeye de muhalefet olunmaz!

Ee ithalat olsun diye
Ee ithalat olsun diye - 3 yıl Önce

Amaç açık net arkadaşlar
Patates fakir fukaranın tek geçim kaynağı gibi bişe elinden alın onu da

banner151

banner251