2016 bulgur yılı olsun

EXPO 2015 Milano Türkiye kapanış programında konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, 2016 yılını “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak belirleyen BM'ye çağrıda bulundu. Koçak, “Artık bulgurun da hak ettiği değeri görmesi gerektiğine inanıyorum. BM'nin en yakın zamanda Uluslararası Bulgur Yılı'nı ilan ettiğini görmek, en büyük hayalim” dedi.

2016 bulgur yılı olsun
banner282

Teması “Gezegeni beslemek, Yaşam için enerji-Feeding the Planet, Energy for Life” olan EXPO 2015 Milano, 1 Mayıs tarihinden bu yana 5 milyondan fazla ziyaretçiye ülkemizin geçmişinden aldığı mirası nasıl geleceğe taşıdığını, topraklarımızın bereketini, kültürümüzün çeşitliliğini, insanımızın hoşgörüsü ve yardımseverliğini en büyük zenginliğimiz olarak anlattı.

EXPO Milano Türkiye kapanış programı, 25 Ekim Pazar günü EXPO Milano Türkiye Komiseri Tarık Sönmez, Milano Başkonsolosu Hami Aksoy ve Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin katılımları ile gerçekleşti. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak'ın “sağlıklı ve lezzetli zenginlik” sunumu ile renklenen kapanış programına ilgi büyük oldu.

Sunumunda, ülkemizin zengin topraklarındaki beslenme yönünden çok kıymetli yiyecekleri, mutfağımızın zenginliğini ve nasıl bir etkileşim içinde bu güzelliklere sahip olduğumuzu aktaran Koçak, şunları söyledi:

“EXPO 2015 Milano Türkiye kapanış programına davet edilmek ve ülkemi temsil etmek benim için çok büyük bir onur ve gurur. Ülkemizin her bölgesinin yemek kültürü ayrı birer hazine. Sağlık faydaları yönünden geleneklerimize sahip çıkmak ve dünyaya anlatmak hepimizin önemli sorumluluğu. Yoğurt, tarhana, bulgur, fındık, badem, mercimek, kefir ve ayran, hepsi çok sağlıklı ve lezzetli. Bunları tüm dünyaya daha fazla anlatmamız gerekiyor. Günden güne artan obeziteye çare bulmak için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Kendi topraklarımızın tohumu, bereketi ve geleneksel yeme alışkanlıklarına dönmek ve hareketi artırmak en iyi çözüm.”

BM'nin 2013 yılını Güney Amerika'ya ait bir tahıl olan “kinoa (quınoa)” yılı, 2016 yılını ise “Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlatan Koçak, “Bu seçimlerin ardından artık bulgurun da hak ettiği değeri görmesi gerektiğine inanıyorum. Birleşmiş Milletler'in en yakın zamanda Uluslararası Bulgur Yılı'nı ilan ettiğini görmek en büyük hayalim” dedi.

Sunumunda kendi bulgur tariflerini ve ülkemiz mutfağındaki önemli baharatlar ile mezelerin özelliklerini ve sağlık açısından faydalarını da anlatan Koçak, “Milano EXPO 2015 Türkiye pavyonunda 10 bin bardak nar şerbeti, 50 bin fincan Türk kahvesi, 25 bin tabak bulgurlu lezzetler, 500 bin bardak Türk çayı ikramı ile tanışanlar çok şanslı” dedi. Koçak, İtalya'da yaşayan Türklerin de büyük ilgisini çeken sunumu sonrasında kitaplarını da imzaladı.

KAYNAK: GIDA HATTI

YORUM EKLE