GDO analizi devlet sırrı

GDO'lu (Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar) ürünlere yönelik analizler, bundan böyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı laboratuvarlarda yapılacak.

GDO analizi devlet sırrı
banner200
banner217

Bakanlığın konuya ilişkin yayımladığı genelgeye göre ithal edilen ürünlerle ilgili analizlerin özel laboratuvarlarda yapılmaması hedefleniyor. Meydan gazetesinden Mustafa Gürlek'in haberine göre uzmanlar ise bu duruma itiraz ederek GDO'lu ürünlerin kamuoyundan gizlenmesinin amaçlandığını ifade ediyor. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Gıda Komisyon Başkanı Veteriner Hekim Dr. Can Demir, bakanlığın özel laboratuvarları pasif hale getirmesinde Mayıs 2014'teki bebek beslenmesinde kullanılan ithal sütlü tahıl ürününde GDO tespit edilmesi ile başlayan sürecin etkili olduğunu söylüyor. Analiz edilen ürünlerde binde 9'a kadar GDO'ya 'bulaşıklık' değerlendirmesiyle göz yumulduğuna dikkat çeken Demir bu oranın daha önce binde 0 olduğunu belirtiyor. Binde 1 oranında bir bulaşıklık tespitinde bile ithal edilen ürünlere yönelik ciddi yaptırımlar getiriliyordu. Tüketiciye yönelik şeffaflık sorumluluğu bir kenara bırakılırken bakanlığın bu uygulamaya “kol kırılır yen içinde kalır” anlayışıyla yaklaşması ise tepki çekiyor.


GDO'LU BAKANLIK SANSÜRÜ
GDO analizi yapmaya yetkili özel laboratuvarlarda incelenen ithal ürünlerde GDO tespit edildiğinde devreye bakanlık giriyor. GDO'lu ürünü bakanlık tekrar analiz etmek üzere kendi laboratuvarlarına gönderiyor. Ürünün akıbeti ise bu süreçten sonra meçhul. İkinci kez üründe GDO tespit edilip edilmediği ve edildiği takdirde analiz sonuçlarına nasıl yansıtıldığı bilinmiyor.

93 LABARATUVAR ANALİZ YAPIYOR
Türkiye genelinde 93, İstanbul'da ise 31 özel gıda laboratuvarının GDO analiz yetkisi bulunuyor.
YORUM EKLE
banner151

banner251