Durmaz, GDO’lu tarım net ifadelerle yasaklanmalı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2017 bütçe görüşmelerinde konuştu.

Durmaz, GDO’lu tarım net ifadelerle yasaklanmalı!
banner200
banner217

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e sorular yöneltti. Durmaz, “Günümüzde insan sağlığını tehdit eden GDO'lu tarım ürünleri ve tarımsal üretimde GDO konusunda ne düşünüyoruz? Halk sağlığını bozacak tarımsal üretim yöntemlerine karşı Bakanlığınızın bir önlemi var mıdır, yoksa siz de GDO'nun halk sağlığını bozmadığını mı düşünüyorsunuz?" diye sordu.

Şeker pancarına değinen Durmaz, şunları söyledi:

“Bugün şeker pancarı tarımı nişasta bazlı şekere feda ediliyor. İnsanlar doğal şeker yerine yapay tatlandırıcıya yönlendiriliyor. Hem çiftçi hem de ülkemiz kan kaybediyor. Hem sağlığımız bozluyor ve bu arada insanların sağlığı ve tarımımız yok olurken Amerikan şirketleri de ülkemiz kaynaklarıyla bir bir büyüyor. Biyogüvenlik Kanunu iktidarın olumlu bir hamlesiydi, yanılmıyorsam 2010 da çıktı ama ne yazık ki burada GDO'lu tarımı yasaklayan bu yasa GDO'lu ham maddelerin, mısır, soya, kolza girişini Biyogüvenlik Kurulunun iznine bıraktı. Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğinin korunması için bu yasa çok önemlidir. GDO'lu tarım net ifadelerle yasaklanmalıdır."

YORUM EKLE
banner151

banner251