ABD gıda terörünü dünyada tekelleştiriyor!

ABD, dünyadaki tohum pazarında tekel olmaya çalışıyor. ABD menşeli tarım ve tohum biyoteknolojileri ve kimyasalları üreticisi Monsanto, dünyadaki en büyük rakini Syngenta'yı satın alarak pazarın neredeyse tamamına hakim olmak istiyor.

ABD gıda terörünü dünyada tekelleştiriyor!
banner200

Tarımdan Haber olarak geçtiğimiz gün 'GDO'cular anlaşamadı' başlıklı haberimiz ile dikkat çektiğimiz ABD'li Monsanto'nun İsviçre'li Syngenta'yı satın alma girişimini Islahhaber, farklı bir bakış açısı ile konuyu yeniden gündeme getirmiş.

Söz konusu haberde dikkat çeken başlıklar;

ABD Gıda Terörünü Dünyada Tekelleştiriyor!

ABD'li tohum biyoteknolojileri ve kimyasalları üreticisi Monsanto, İsviçre'li rakibi Syngenta'yı satın alarak dünya tohum pazarında tekel olmak istiyor. Bu gerçekleşirse, dünya pazarında sadece genetiği değiştirilmiş tohumlar kalacak.

MONSANTO YENİDEN DENEYECEK!

ABD'li firma İsviçreli rakibinin hisselerinin tamamını satın almak için 45 milyar doları gözden çıkardığını açıklamıştı. Monsanto, Syngenta'ya hisse başı 449 İsviçre Frangı (490 Amerikan doları) değer biçti. Ancak İsviçreli şirket ABD'nin teklifini reddetti. Monsanto, teklifinin reddedilmesine rağmen şirketi satın almakta kararlı olduğunu belirtiyor ve teklifini daha yüksek bir rakama güncelleyerek Syngenta'yı satın almayı yeniden deneyeceğini belirtiyor.

DÜNYAYI BEKLEYEN TEHLİKE!

ABD'li şirket böylelikle Syngenta'nın pazarına ve müşteri kitlesine ulaşmayı hedefliyor. Ancak bu satın almanın gerçekleşmesi durumunda dünya tarımına genetiği değiştirilmiş tohumların hakim olacağı endişesi dile getiriliyor.

İnsan sağlığı ve gıda güvenliğiyle ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, ABD'li Monsanto şirketinin birçok ürününün genetiğinin değiştirilmiş olduğunu ve bunların insan sağlığına olumsuz etkisi olduğunu dile getiriyor. Monsanto'nun İsviçreli firmayı satın alma konusunda bu kadar ısrarcı olmasının arkasında da bu kötü şöhreti, yeni oluşumla birlikte silmeye çalışma arzusunun olduğu belirtiliyor. Monsanto bunun için etkin bir sosyal medya kampanyası yürüterek, insanları GDO'lu tohumların sağlığa zararlı olmadığına ikna etmeye çalışıyor.

YORUM EKLE
banner151

banner251