Sektör Yem Sektörü
Yayınlama Tarihi 12 Nisan 2021
Telefon 0 (332) 221 73 00
Resmi Web Sitesi https://konyaseker.com.tr/tr/icerik/detay/2098/yem-fabrikasi

Şeker sektörünün en çok desteklediği yan sektörlerden biri olan hayvancılık sektörüne katkı vermek amacıyla kurulan yem tesisi, 1000 ton/gün ve yılda yaklaşık 350.000 ton üretim kapasitesiyle Nisan 2009 yılında üretime başlamıştır. Yem teknolojisini yakından takip ederek yüksek kalitede yem üretmeyi hedefleyen tesis kısa sürede artan talepler ile bu doğrultuda başarıya ulaşmıştır. Bunun neticesinde artan talepleri karşılamak ve bölgemizde ekimi artan mısır üreticisinin ürününü değerlendirmesi noktasında desteklemek amacıyla kapasite artırımına giderek 400 ton/gün ilave kapasite ile yapılan ek tesis Ocak 2013 yılında devreye girmiştir. Böylece fabrikamız 1400 ton/gün ve yılda yaklaşık 500.000 ton üretim kapasitesine ulaşmıştır. Fabrikada TÜBİTAK ve üniversite ile yapılan işbirliği sonucu büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlara yönelik yem çeşitleri ile birlikte mısır gevreği de üretilmektedir.

Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahip tam otomasyonlu tesislerden biri olan fabrika, yem teknolojisi ve hayvan beslemedeki gelişmeleri yakından takip eden uzman kadrosuyla üstün özellikli yemler üretmeyi amaçlamaktadır. Mısır ve arpa gibi ürünlere talebi arttıran tesis bu ürünlerin ekim alanının genişlemesine ve bu etki ile birlikte hayvancılıkta da verimliliği yükselterek bölgedeki hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayarak üretici gelirlerini çeşitlendirmeyi ve arttırmayı hedeflemektedir. Tesis hasat sezonunda gerçekleştirdiği yüksek tonajlı alımlarla ürün fiyatlarını üretici lehine regüle ederek üretici gelirinin artmasına da destek olmaktadır.

Türkiye’nin en modern ve en büyük kapasiteli yem fabrikalarından biri olan Çumra Yem Tesisi'nde, Şeker Yem markalı ürünler Pancar Ekicileri Kooperatifleri aracılığı ile üreticilere ulaşmaktadır. Birinci Yem markası ise seçkin bayi organizasyonu ile üreticilerle buluşmaktadır. Her iki marka da pelet ve granül formda, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve özel yem gruplarında geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Bir üretici firması olan ve bunun sorumluluğunu taşıyan Konya Şeker, Çumra Yem Fabrikası ile de üreticinin yanında olmaya devam etmektedir. Sahada hayvan besleme uzmanı, zooteknist-ziraat mühendisi ve veteriner hekimler ile üreticilere hizmet vermekte, bununla birlikte birebir müşteri ziyaretleri, Köy Eğitim Seminerleri, Çiftlik Günleri, Büyük Yetiştirici Toplantıları ile üreticilere hayvan bakım ve besleme konularında en son gelişmeler hakkında eğitimler verilmektedir. Yem fabrikasındaki ve sahadaki hayvan besleme uzmanlarının, üreticilerin işletmelerine özel hazırlamış olduğu toplam karışım rasyonlar ile en ekonomik hayvancılık ve sağlıklı hayvan besleme konusunda üreticilere destek olmaktadır.

ÜRÜNLER

BÜYÜKBAŞ YEMLERİ

Buzağı Yemleri

Başlangıç Yemi

Büyütme Yemi

Süt Yemleri

Düve Yemi

Gebe-Kuru Dönem Yemi

Süt 1860 Yemi

Süt 1960 Yemi

Süt 1970 Yemi

Süt 1980 Yemi

Süt 2170 Yemi

Süt 2280 Yemi

Tahıl Süt Yemi

Besi Yemleri

Besi 1450 Yemi

Besi Geliştirme Yemi

Besi Bitirme Yemi

Tahıl Besi Yemi

KÜÇÜKBAŞ YEMLERİ

Kuzu Yemleri

Kuzu Başlangıç Yemi

Kuzu Büyütme Yemi

Koyun Keçi Yemleri

Koyun Keçi Süt yemi

Koyun Keçi Tahıl Süt Yemi

Toklu Besi Yemi

KANATLI YEMLERİ

Yumurta Yemleri

Yumurta Civciv Yemi

Yumurta Piliç Büyütme Yemi

Yumurta Tavuk Yemi

Etlik Yemleri

Etlik Civciv Yemi

Etlik Piliç Yemi

ÖZEL ÜRÜNLER

Mısır Gevreği